Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Jak na financování vlastního bydlení

Aktuality

Jak na financování vlastního bydlení

24. 7. 2014 Hypotéky Nákup vlastního bydlení patří mezi závažná životní rozhodnutí. Pokud člověk nemá dostatek vlastních peněz nebo nepodědil byt, pak to znamená, že si musí vzít půjčku a bance se uváže na desítky let dopředu. Možností, jak financovat vlastní bydlení je však více.

Současná nabídka způsobů, jak financovat vlastní bydlení, je poměrně široká. Lidé mají sice z čeho vybírat, ale pro většinu je hlavním problémem se v těchto nabídkách vůbec zorientovat. Výběr vhodného způsobu je totiž velmi zásadní a závisí na více faktorech. Díky vhodnému výběru může zájemce hodně ušetřit.

Nejlepší půjčkou na bydlení je hypotéka

Nákup bydlení “na splátky” je velmi finančně náročné a vzít si běžnou půjčku by bylo neuvěřitelně drahé. Proto banky přišly se speciální půjčkou na bydlení, kterou známe pod pojmem hypotéka. Hypotéka je speciální úvěr, jehož podmínky jsou přizpůsobené délce úvěru. Úroky jsou tedy výrazně nižší než v případě běžných spotřebitelských úvěrů.

Nabídka hypoték je však také velmi široká, a proto se vyplatí si hypotéky porovnat pomocí online porovnávačů (například stránky Uspory.cz). Výběr hypotéky závisí na ceně nemovitosti, na výši vlastních finančních prostředků a samozřejmě také na finančních možnostech zájemce o hypotéku. Lidé s vyššími příjmy si logicky mohou dopřát dražší hypotéku. I zde existují různé možnosti.

„Při koupi dražší nemovitosti může být zajímavá hypotéka, která poskytuje slevu na úrokové sazbě přímo úměrně s výší půjčky. Zájemce si může vybrat ze široké škály fixací úrokové sazby od těch nejkratších 1letých až po fixaci na celou délku splatnosti hypotéky. Pokud jsou úrokové sazby nízko, jak tomu je nyní, klientům se vyplatí využít nabídky fixace na delší dobu, a tím si výhodnou sazbu udržet déle. Zájemce může také využít hypotéku s variabilní úrokovou sazbou. Na rozdíl od hypotéky s fixní úrokovou sazbou, kdy je úrok sjednáván na předem danou dobu, se u variabilní hypotéky mění úroková sazba u většiny bank podle vyhlašované sazby Českou národní bankou (tzv. PRIBOR). Klienti mají v dnešní době možnost si sjednat také mimořádné splátky ke svému hypotečnímu úvěru a tím splatit část svého úvěru,“ radí Ivana Bohatcová z ČSOB.

Úroková sazba není vše

Mnoho lidí si vhodný úvěr vybírá pouze na základě úrokové sazby. Ačkoliv se jedná o velmi důležité kritérium, nemělo by být rozhodující. K půjčkám a hypotékám se vztahují další náklady, které mohou půjčku prodražit i přes relativně nízký úrok. Proto je vhodné si půjčku propočítat a zjistit, na kolik je půjčka skutečně výhodná. S tím Vám pomůže údaj RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů.

Mezi další typy, jak ušetřit, patří účelové půjčky či refinancování stávající hypotéky. Pokud hypotéku využijete skutečně na koupi nemovitosti, sjednejte si účelovou hypotéku. “Velkou výhodou účelových půjček je i skutečnost, že část finančních prostředků lze čerpat neúčelově, u některých bank až do výše 20 procent z poskytnuté částky. Často lze také úvěr splatit dříve a navíc bez sankcí. Konkurenční výhodou může být i to, že některým bankovním ústavům stačí předložit doklady o účelu financování do 6 měsíců od získání půjčky,“ vysvětluje dále Ivana Bohatcová.

Refinancování hypotéky je obvykle možné po ukončení fixační lhůty. U nové banky máte šanci vyjednat mnohem lepší podmínky. Je však nutné refinancování provést včas.

Náš tip: Nezvládáte si vybrat hypotéku? Pomůžeme Vám. Stačí navštívit naše stránky na Úspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »