Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> K převodu nemovitosti už nebude třeba znalecký posudek

Aktuality

K převodu nemovitosti už nebude třeba znalecký posudek

10. 12. 2013 Hypotéky Od počátku ledna příštího roku nebudou lidé, kteří prodávají běžnou nemovitost, potřebovat znalecký posudek. Kromě velké časové úspory, kterou tím získají, také ušetří tisíce korun.

V uplynulém týdnu schválil Senát úpravu opatření o dani z nabytí nemovitých věcí. Z úpravy vyplývá, že k prodeji běžné nemovitosti již nebude třeba znaleckého posudku, který stojí tisíc korun. Tato úleva se bude týkat 70 až 80 procent převodů nemovitostí. Důvodem je upravení základu pro převodní daň. V současné době je k určení převodní daně nutný znalecký posudek, protože základem daně je odhadní cena. To se díky úpravě zákona změní.

Základem převodní daně se stane cena obvyklá

Od příštího roku budou finanční úřady srovnávat kupní cenu s obvyklou cenou převáděných nemovitostí a to ve výši 75 procent její hodnoty. To znamená, že budou značně benevolentní a prodávající tak mohou ušetřit další peníze na dani.

Příklad: Kupní cena bytu je 2 milióny korun. Finanční úřad určí jako obvyklou cenu 2,3 milióny korun, ale 75 procent je 1,725 miliónu koruny. Jelikož je kupní ceny vyšší než srovnávací, zaplatí prodejce daň ve výši 4 procent pouze z kupní ceny.


Daň i nadále zaplatí prodávající

Ze zákona hradí převodní daň prodávající. Pokud se však domluví, může se stát poplatníkem daně kupující. V prvním případě je ručitelem daně kupující, v druhém nikdo. Další úlevou pro poplatníky převodní daně je fakt, že veškeré přílohy k daňovému přiznání mohou přiložit v elektronické podobě či prosté kopii bez ověření. U společného jmění manželů, mohou manželé podat jedno přiznání.

Převody bez nutnosti znaleckého posudku

? rodinné domy a byty

? chaty, chalupy a další rekreační objekty

? garáže ? pozemky tvořící s těmito stavbami funkční celek

? pozemky, jejichž součástí jsou tyto stavby

? pozemky bez trvalého porostu, na nichž není zřízena stavba a k nimž nebylo zřízeno právo stavby

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »