Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Kdy nás překvapí dražší hypotéky? A zdraží vůbec?

Aktuality

Kdy nás překvapí dražší hypotéky? A zdraží vůbec?

8. 2. 2016 Hypotéky Poslední dva roky se nesou ve znamení rekordně nízkých úrokových sazeb u hypoték. Není divu, že banky loňský rok prohlásily za jeden z nejúspěšnějších. Češi mají o hypotéky velký zájem a na vlastní bydlení si půjčují nejvíce za posledních osm let. Jaká budoucnost na nás čeká?

Jistota, že současné nízké sazby vydrží příštích x let, neexistuje žádná. Naopak je pravděpodobné, že během následujících pěti let dojde ke zvýšení sazeb. To znamená, že lidé, kteří si vzali hypotéku nyní, se budou na konci fixace muset vypořádat s vyššími splátkami. Banky však tvrdí, že jsou na takovou situaci připravené a počítají s ní.

Zvýší se splátky o 4 000 korun?

V minulých letech se mohli radovat všichni, kteří si brali novou hypotéku, nebo jim naopak končila  doba fixace. Právě ti, kteří svou hypotéku refinancovali nebo se tak v brzké době chystají učinit, mohou na splátce ušetřit i několik tisíc korun. To je přirozeně velký důvod k radosti.

Za dalších pět let však může nastat opačná situace a zatím dnes se lidé radují z úspory, příště je pravděpodobnější trend zdražování. „Prostor pro další snížení úrokových sazeb, jako se to dělo v minulosti, již není a do budoucna očekáváme spíše nárůst,“ potvrzuje Karel Chábek, manažer hypoték České spořitelny.

Nejvíce bude záležet na tom, jak se zvednou úrokové sazby. Pokud by se situace vrátila do doby před pět lety, mohly by měsíční splátky v průměru narůst dokonce až o 4 tisíce korun! To je samozřejmě ten horší scénář, situace se může posunout pouze do roku 2014 a měsíční splátky by se navýšily “pouze” o 1 500 korun. To však nikdo nedokáže přesně odhadnout.

Vývoj splátek u hypotéky ve výši 2 miliony korun s úrokovou sazbou 2,05 procenta na dobu 20 let. Fixace byla uzavřena na 5 let a měsíční splátka po tuto dobu bude činit 10 165 korun. Po pěti letech bude zbývat uhradit 1 756 040 korun. Jak by se vyvíjeli splátky dle sazeb v uplynulých 5 letech?

Rok Úroková sazba Výše měsíční splátky
2014 2,81 % 11 967 Kč
2013 2,96 % 12 093 Kč
2012 3,68 % 12 709 Kč
2011 4,24 % 13 201 Kč
2010 5,12 % 13 996 Kč

 

Zdražení se údajně týká desetiny hypotečních dlužníků

Riziko zdražování by se dotklo zhruba desetiny současných hypotečních dlužníků (cca 7 000 domácností), přičemž nejhůře by na tom byli ti, kteří již nyní platí vysoké splátky vzhledem k jejich finančním možnostem. „Nebezpečí spočívá v tom, že na hypotéky nyní díky nízkým sazbám dosáhli i žadatelé, kteří by dříve neměli šanci. Během pěti let fixace navíc mohou například manželé z důvodu ztráty zaměstnání nebo mateřství přijít o výraznou část příjmů. Potom je možné, že je i mírné zvýšení splátek zaskočí a nebudou na to mít,” vysvětluje Radek Slavík, manažer hypoteční společnosti Golem Finance.

Poradny při finanční tísní již nyní radí lidem, aby si tvořili rezervy a nezapomínali na pojištění schopnosti splácet. Hypoteční společnosti ani banky však neočekávají, že by došlo ke zvýšené platební neschopnosti, která by vedla k nucenému prodeji bytů. „Pokud by se sazby měly zvednout na úroveň před pěti lety, to by samozřejmě mohlo způsobovat problémy. My ale věříme riskmanagementu hypotečních bank, že schopnost svých klientů splácet závazky v dlouhodobém horizontu pečlivě prověřují,” říká Dušan Kunovský, majitel a ředitel Central Group.

Jsme připravené na všechny situace, tvrdí banky

České banky a hypoteční ústavy tvrdí, že nedojde k podobné situaci jako v Americe v roce 2008. „Budoucí růst úrokových sazeb je vždy součástí hodnocení úvěryschopnosti. Při zhodnocení příjmů a výdajů je vždy počítáno s rezervou, která slouží jako pojistka proti případnému negativnímu budoucímu vývoji. Ať už se projevuje v podobě růstu sazeb či poklesu příjmů,” vysvětluje Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky. Podobné názory vychází i od ostatních bank.

Chcete i vy využít aktuálně nízkých sazeb u hypoték? Najděte si nejvýhodnější hypotéku na stránkách Úspory.cz!

Štítky: hypotéky | nízké úrokové sazby u hypoték | refinancování | refinancování hypotéky | srovnání hypoték | úrokové sazby u hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »