Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Když banka, u níž máte hypotéku, končí. Co dělat?

Aktuality

Když banka, u níž máte hypotéku, končí. Co dělat?

28. 11. 2013 Hypotéky Nic není věčné. Společnosti vznikají i zanikají. A to se týká i společností, které poskytují různé typy úvěrů. Co se stane s Vaší hypotékou ve chvíli, kdy banka prostě ukončí svou činnost nebo krachne?

Banka Vás prodá

Nejčastějším způsobem, jak banky svou situací řeší, je prodej kompletního portfolia jiné finanční instituci. Ve chvíli, kdy banka již ví, že bude ukončovat činnost, své portfolium nabídne a prodá za nejvýhodnější nabídku. Podobná situace nastane i v případě krachu, kde se prodejem portfolia akorát bude zabývat likvidátor nebo správce konkurzní podstaty. Finanční instituce, která portfolium koupí, tak získá nové klienty v podstatě bez jakékoliv snahy a nákladů na reklamu či prodejní síť.

Ne vždy se však podaří portfolium prodat tak snadno, ať už z důvodu špatné prodejní taktiky, nízkých cenových nabídek nebo menší atraktivnosti nabízeného portfolia. V takovém případě obvykle dojdu k uzavření dohody se společností, která portfolium jednoduše převezme.

Banka nechá doběhnout termíny splátek

Dalším způsobem řešení situace je nechat doběhnout termíny splátek až do konce. Banky tak činí zejména v případě neúspěšného pokusu o prodej. Příčinou neúspěšného prodeje nemusí být pouze neschopnost prodávajícího nebo nekvalitní portfolium, ale často se nemusí najít kupující, který si může nabízené portfolium dovolit koupit.

Tato druhá možnost je mnohem náročnější, protože je nutné zajistit provoz banky až do doby, kdy bude uhrazena poslední splátka úvěru. Do té doby nesmí ukončit licenci na bankovní činnost a je povinna dál zajišťovat činnost související s jejím udržením.

Klient se však nemusí obávat žádných výrazných změn, které by se týkaly přímo jeho. Splácení hypotéky bude i nadále pokračovat beze změny a smluvní podmínky zůstanou zachovány i u nové banky.

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »