Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Konec realitní krize v Česku?

Aktuality

Konec realitní krize v Česku?

27. 2. 2014 Hypotéky Díky levným hypotékám i slevám developerů zřejmě skončila realitní krize v Česku. V roce 2013 se prodalo o desetinu více nemovitostí, než tomu bylo v předchozím roce 2012. Experti očekávají nárůst prodeje nemovitostí také v letošním roce.

Uplynulý rok se nesl ve znamení hypotečního boomu. Lidé si na bydlení celkem půjčili 155 miliard korun, čímž byl překonán rekord z roku 2007, kdy si lidé půjčili o 13 miliard korun méně. Důvodem vysokého nárůstu o koupi nemovitosti byli zejména rekordně nízké hypoteční sazby i nižší ceny nemovitostí. Velmi podobná situace se očekává i do budoucna.

„Měly by zůstat na úrovni, na které jsou nyní. Má na to vliv hlavně sazba centrální banky a vysoce konkurenční prostředí bank. Není předpoklad, že by se zásadním způsobem sazby hypotečních úvěrů zvedaly,“ vysvětlil Jan Krutonrád, předseda představenstva Asociace hypotečních makléřů České republiky.

Úrokové sazby se stále pohybují kolem 3 procent

V současné době se úroková sazba u hypotečních úvěrů pohybuje těsně nad 3 procenta, což je oproti loňskému roku jen o pár desetin procent více. Hypoteční odborníci očekávají, že sazby zůstanou velmi podobné. „Spíše očekáváme, že zůstanou stabilní. Zároveň je možné očekávat, že v určitých obdobích bude docházet i k poklesu sazeb a to hlavně v důsledku jednorázových promo akcí některých bank,“ uvedl Martin Hubáček ze společnosti APS Česká republika.

Kdy dojde k nárůstu hypoték, není zatím vůbec jasné. Výše úrokové sazby závisí také na chování centrální bank a vývoji evropské ekonomiky. Pokud se situace nebude výrazně měnit, je možné, že by úrokové sazby dokonce mohli opět lehce klesnout.

Zájemci o hypotéku jsou důkladně prověřováni

Finanční společnosti, které hypotéky poskytují, si své potencionální klienty důkladně ověřují. Stále totiž existuje vysoký podíl nesplacených úvěrů. „Makroekonomické předpovědi nejsou úplně pozitivní. Až v situaci, kdy poklesne nezaměstnanost, a banky budou mít optimističtější pohled na vývoj na realitním trhu, tak je možné očekávat poskytování hypoték na vyšší krytí, případně poskytování většího objemu hypoték,“ řekl Martin Hubáček.

Banky nyní nejčastěji poskytují hypotéky ve výši 70 až 80 procent hodnoty nemovitosti. Objevují se i případy hypoték ve výši 100 procent. To jsou však individuální případy.

Bude rok 2014 úspěšnější?

Asociace hypotečních makléřů se domnívá, že letošní rok nebude úspěšnější než rok 2013 a rekord v objemu hypotečních úvěru vyšší nebude. „Primární trh investovaných peněz z hypoték do nemovitostí bude kolem 100 miliard. Celkový trh v roce 2014 by se měl pohybovat někde kolem 130 miliard,“ odhaduje Jan Krutonrád. Ačkoliv hypotéky zůstanou cenově atraktivní, ale pravděpodobně se sníží objem refinancovaných hypoték, který se v roce 2013 na rekordním objemu podílel z jedné třetiny.

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »