Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Která délka fixace je nejlepší

Aktuality

Která délka fixace je nejlepší

24. 3. 2014 Hypotéky Vybrat si správnou hypotéku není zdaleka vše. Velmi důležité také je zvolit si správnou délku fixace. To platí zejména nyní, kdy jsou úrokové sazby jedny z historicky nejnižších. Hypoteční odborníci proto doporučuji fixaci alespoň na pět let.

V uplynulém roce poklesly úrokové sazby u hypoték na rekordní minimum. Na velmi nízké úrovni se pohybují i nyní a proto ideální čas pro uzavírání hypotéky nebo refinancování stále pokračuje. Volba délky fixace by se však neměla odvíjet pouze podle rad odborníků, ale tak s ohledem na možný vývoj situace na hypotečním trhu.

Než proto definitivní podepíšete hypoteční smlouvu, zvažte své plány do budoucna, své potřeby i očekávání. Nechte si poradit i od hypotečního poradce, ale konečně rozhodnutí byste měli udělat samy. A jaké existují varianty? Již několik let platí, že nejvýhodnějšími dobami fixace jsou tři a pět let.

Tříletá fixace je vhodná zejména pro mladé páry

Pro mladé páry, které plánují rodinu a tedy v budoucnu i koupi většího bytu nebo dokonce domu, je vhodná tříletá fixace. Nebudou tak příliš dlouho zavázáni a za tři roky budou moci řešit refinancování hypotéky. To samé platí i pro ty, kteří během následujících let očekávají vyšší přísun peněz, které by mohli použít na předčasnou splátku. Za předčasné splacení je totiž obvykle účtována sankční pokuta, která vůbec není nízká.

Dlouhodobě nejvýhodnější je fixace na pět let

Pětiletá fixace je mezi klienty nejvíce oblíbená a to zejména pro ty, kteří plánují koupi nemovitosti bez brzkých změn. U pětileté fixace banky garantují nejnižší úrokovou sazbu, kterou si zafixujete na relativně dlouhou dobu. Za pět let si poté klienti mohou hypotéku refinancovat a získat stejné nebo dokonce výhodnější podmínky.

V každém případě se vyplatí sledovat akce hypotečních bank, které nabízí nižší úrokové sazby, bezplatné ocenění nemovitosti i bezpoplatkové prázdniny. S hledáním správné hypotéky Vám také mohou pomoci Úspory.cz a hypoteční poradci. Snadno tak zjistíte, která společnost Vám nabídne nejlepší podmínky.

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »