Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Kupujete byt přes realitní kancelář? Pozor na triky realitních makléřů

Aktuality

Kupujete byt přes realitní kancelář? Pozor na triky realitních makléřů

19. 10. 2013 Hypotéky Podnikání v realitách není dosud upravenou žádnou legislativní úpravou. Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro koupi bytu přes realitní kancelář, proto nezapomínejte na obezřetnost. Podívejme se na triky, které realitní kanceláře a makléři používají nejčastěji.

Fiktivní inzeráty

Stále velké množství realitních kanceláří používá fiktivní inzeráty, ať už k získání kupujícího či prodávajícího. Proto je více než pravděpodobné, že za inzeráty typu “Úspěšný podnikatel hledá zrekonstruovaný byt 4+1 v této lokalitě” či “Mladá rodina poptává prostorný byt 3+kk” bude stát realitní kancelář. Nezřídka se také v inzerátu nachází věta “Realitní kanceláře nevolat”.

Nemovitost je nabízená různými kancelářemi a za různé ceny

Často mezi inzeráty najdete nemovitost, kterou nabízí desítky realitních kanceláří a navíc za různé ceny. Taková nabídka nevypadá důvěryhodně. Důvodem může být špatná komunikace mezi realitními makléři a prodávajícím, který si stav prodeje své nemovitosti nehlídá a neověřuje. Některé kancelář dokonce inzeráty kopírují a po nalezení kupce se snaží o dohodu s druhou realitní kancelář.

Makléř slibuje prodej

Makléři se také často a rádi ohání stoprocentním prodejem nemovitosti. To Vám však nemůže slíbit nikdo. A neovlivní to ani letité zkušenosti, profesionální tým, stovky kontaktů a jiné oblíbené slovní obraty. Makléř by měl být schopen uvažovat reálně a tomu by také mělo odpovídat jeho jednání.

To platí i pro odhad prodejní ceny. Známkou neprofesionálního jednání bývají sliby prodeje nemovitosti rychle a za nereálně vysokou cenu. Za velkými sliby se dost často skrývají nevýhodné smlouvy.

Neprůhledné jednání

Prodej a koupě nemovitosti by měl být naprosto transparentní a profesionální makléř by se měl chovat otevřeně k oběma stranám. Pokud se setkáte s tím, že Vás makléř upozorní, abyste před majitelem nehovořili o ceně a jiných podmínkách, něco je špatně, a proto dejte od takové kanceláře ruce pryč.

Špatná komunikace

Makléř by s Vámi měl byt v pravidelném kontaktů a informovat Vás o probíhajícím stavu prodeje či koupě. Pokud tomu tak není a o svém makléři neslyšíte i týdne, opět je něco špatně.

Bohužel tak některé realitní kanceláře fungují a najít skutečně profesionálního makléře není jednoduché. Při výběru dejte na doporučení a recenze, které jsou k mání na internetu. Rozhodně se vyplatí obrátit se na nějakou ověřenou kancelář.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »