Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Máte problém se splácením hypotéky? Řešením může být odklad splátek či refinancování

Aktuality

Máte problém se splácením hypotéky? Řešením může být odklad splátek či refinancování

26. 3. 2014 Hypotéky Hypotéka a její měsíční splátky bývají pro rodinný rozpočet velkou zátěží. Je možné výši splátek v průběhu splácení upravovat nebo dokonce odložit? Při potížích se splácením je vhodné situaci s danou bankou řešit okamžitě.

Hypotéka je typ dlouhodobého úvěru, kdy se doba splácení pohybuje obvykle kolem 30 let. Během této doby se může přihodit cokoliv a zpočátku bezproblémové splácení hypotečních splátek se náhle může stát noční můrou. Pokud k takové situaci dojde, je nutné situaci řešit ihned. Řešení může být několik. Banka může přistoupit na odklad splátek nebo klientovi nabídne výhodné refinancování hypotéky. Klíčový je však přístup dlužníka. V případě dlouhodobé nespolupráce banka k problému a dlužníkovi příliš ochotná nebude.

Pojištění pro případ neschopnosti splácet

Při uzavírání hypotéky banka novému klientovi pravděpodobně nabídne možnost pojištění pro případ neschopnosti splácet nebo jej na tuto možnost alespoň upozorní. Toto pojištění je právě ideální pro případy, kdy klient ztratí zaměstnání z důvodu dlouhodobé nemoci či úrazu. Pojišťovna za něho pak bude za dohodnutých podmínek a po dohodnutou dobu hradit splátky hypotéky.

Domluvte si odložení splácení až o několik měsíců

Pokud problém se splácením hypotéky začne klient řešit ihned, bude banka více nakloněná možným řešením. Jedním z nich může být odložení měsíčních splátek o tři až šest měsíců. V této době získá klient čas si své problém vyřešit. Tato možnost je však pouze dočasná a proto je nutné zvolit dlouhodobé řešení.

Podobným řešením je úprava výše splátek hypotéky směrem dolů. Snížení splátek je možné si individuálně domluvit se svou bankou. Zde je však nutné počítat s tím, že snížení splátek automaticky znamená prodloužení celkové doby splácení. Pravděpodobně lepším řešením je se poptat u jiných bank a svou stávající hypotéku spíše refinancovat za výhodnějších podmínek.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »