Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Může Vám realitní kancelář naúčtovat smluvní pokutu při nekoupení nemovitosti?

Aktuality

Může Vám realitní kancelář naúčtovat smluvní pokutu při nekoupení nemovitosti?

24. 1. 2014 Hypotéky Při koupi nemovitosti je běžné, že si realitní kancelář či zprostředkovatel prodeje naúčtuje rezervační poplatek, který je při realizace započítán do ceny. Pokud však z koupi nemovitosti sejde, nárokují si smluvní pokutu ve stejné výši. Mají na to právo?

Běžnou součástí rezervačních smluv na koupi nemovitosti je smluvní pokuta ve výši rezervačního poplatku v případě, že kupující odstoupí, a z plánovaného obchodu sejde jeho vinou. Má realitní kancelář právo si nárokovat tuto smluvní pokutu, pokud jsou důvody prokazatelně na straně zájemce?

Je smluvní pokuta oprávněná?

Uveďme si příklad, kdy zájemci o koupi uzavřeli smlouvu o rezervaci rodinného domu s realitním makléřem. V rezervační smlouvě se zavázali uzavřít a podepsat kupní smlouvu s prodávající do konce rezervační lhůty. Zároveň uhradili rezervační poplatek ve výši 60 000 korun, který měl být při podpisu kupní smlouvy odečten z kupní ceny.

V případě, že by z koupě sešlo vinou prodávajícího nebo realitního makléře, by byl zájemcům rezervační poplatek vrácený. Pokud by však vina byla na straně zájemců, uhradili by smluvní pokutu ve výši rezervačního poplatku. Realitní kanceláře nárok na smluvní pokutu mají, zvláště pokud s tím kupující souhlasí, podmínky by však měly být v rezervační smlouvě vypsané velmi detailně.

Při uzavírání rezervační smlouvy je vždy důležité, aby byly jasně stanovené důvody, kdy je zájemce povinen smluvní pokutu uhradit. Pokud totiž odstoupí od koupě např. z důvodu podstatných vad u nemovitosti (a ne z důvodu pouhé změny názoru), pak by smluvní pokuta byla značně nevýhodná. Pokud však ve smlouvě nebudou podmínky uplatnění nároků na smluvní pokutu jasně vyjmenovány, může být zájemce nemile překvapený a hlavně chudší o desítky tisíc korun.

Chcete si koupit vlastní dům či byt? Než si vyberete ideální nemovitost, zjistěte včas, kdo Vám nabídne nejvýhodnější hypotéku. Na Úspory.cz Vám s výběrem pomůžeme.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »