Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Neplaťte za hypotéku zbytečně mnoho

Aktuality

Neplaťte za hypotéku zbytečně mnoho

30. 11. 2014 Hypotéky Ke koupi nemovitosti dnes většina lidí využívá speciální typ úvěru. Vzhledem k současným cenám nemovitostí a platovým možnostem většiny lidí je to hypotéka, která je díky specifickým podmínkám typickým pro dlouhodobý úvěr nejschůdnější cestou, jak si koupit vlastní byt či dům.

Hypotéky mají ve své nabídce všechny české banky a také většina větších nebankovních společností, které se specializují na poskytování nejrůznějších typů úvěrů. Hypotéky jsou nabízené v nejrůznějších variantách, a tak si vybere každý. V tomto článku se však nebudeme zabývat výčtem variant hypoték, ale tím, zda je možné u hypotéky ušetřit peníze.

Hypotéka není pro všechny

Hypoteční úvěr bohužel nemohou získat všichni, kteří mají zájem. Důvodem je vysoká výše půjčky, která se pohybuje od několika set tisíc až po několik milionů korun. Hypotéky tedy může získat pouze člověk, který má dostatečně vysoký a pravidelný příjem, který není zatížený neúměrně vysokými výdaji (půjčky, leasing, nájem, atd.). Banka tedy hledí na celkovou bonitu zájemce o hypotéku. Pokud tyto podmínky nesplňuje jeden člověk, může žádost podat s dalšími osobami (tzv. spolužadatelství).

K úspěšnému vyřízení žádosti musí žadatel vyplnit žádost o hypotéku a dodat veškeré podklady, které banka požaduje, a které se vztahují k osobě žadatele a kupované nemovitosti. Kupovaná nemovitost je použitá jako zástava, a na základě její ceny banka určuje konečnou výši hypotéky. Důležitým údajem je v tomto případě LTV neboli poměr výše úvěru a hodnoty nemovitosti. Nejčastěji se LTV pohybuje ve výši 70 až 85 procent z hodnoty nemovitosti.

Znalost podmínek je základ

Při výběru hypotéky je nutné dávat pozor a v potaz brát více kritérií, které cenu hypotéky ovlivňují. Nejde pouze o úrokovou sazbu a výši měsíčních splátek, ale také o další poplatky, které s vyřízením a vedením hypotéky souvisí.

Úroková sazba a její výše závisí na momentálních ekonomických podmínkách a sazebnících poplatků jednotlivých bank. Je to banka, která určuje podmínky. Ty je však možné upravit například sjednáním pojištění nemovitosti, založením běžného účtu apod. Dále si některé banky účtují nejrůznější administrativní poplatky za vyřízení úvěru, za ocenění nemovitosti či za správu úvěrového účtu. Proto si pečlivě vybírejte banku, která si žádné poplatky navíc neúčtuje, a přesto poskytuje kvalitní služby.

Současná doba hypotékám přeje. Svědčí o tom nízké úrokové sazby, které se pohybují okolo 3 procent.

Příklady úrokových sazeb při zajištění nemovitosti do 85 procent z hodnoty nemovitosti/v %:
Doba fixace úrokové sazby 1 rok 2 roky 3 roky 5 let
Česká spořitelna 4,39 4,34 3,49 3,29
Equabank 4,09 - 2,69 2,79
Hypoteční banka 4,39 - 3,04 3,09
Komerční banka 3,59 3,59 2,1 2,2
mBank 3,24 3,19 3,14 3,3
Raiffeisenbank 2,69 2,69 2,69 2,69
Unicredit Bank 4,04 1,99 2,1 2,2
Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »