Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Nový občanský zákoník přinese komplikace u hypoték na rozestavěnou stavbu
Aktuality

Nový občanský zákoník přinese komplikace u hypoték na rozestavěnou stavbu

3. 9. 2013 Hypotéky V lednu 2014 vstoupí v platnost nový občanský zákoník. Již nyní je jasné, že chystané změny budou komplikovat osud všem, kteří si plánují vzít hypotéku. Na změny se proto připravte již nyní.

Nejvíce se komplikace projeví u hypoték na rozestavěnou stavbu. V současné době jsou pozemek a na něm umístěná budova považovány za dvě samostatné věci. Nový občanský zákoník se naopak kloní k pohledu, že vše, co je spojeno se zemským povrchem, je automaticky součástí takového pozemku.

Pozemek i stavba se sloučí do jednoho

Od ledna 2014 bude tedy pozemek i stavba považovány za jednu nemovitost a to platí i pro zápis do katastru. Jste majitelem stavby pozemku, který není Váš? V takovém případě se nemusíte bát, že Vás majitel pozemku připraví o střechu nad hlavu. Na tento pozemek automatický získáte předkupní právo a majitel pozemku zas získá předkupní právo na stavbu. "Dosud není zcela jasné, zda stavba zůstane i po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku samostatnou nemovitou věcí a nestane se tak součástí pozemku v případě, že bude ke stavbě či pozemku do konce roku 2013 zřízeno zástavní právo. Odborné názory se na tuto otázku různí, a proto bude třeba nadále sledovat vývoj odborných názorů v této oblasti," poukazuje Josef Hlavička, partner advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Náš tip: Všechny dotazy o hypotékách a chystaných změnách Vám zodpoví na Úspory.cz.”

Rozestavěné stavby budou největší komplikací

Vzhledem k tomu, že po zavedení nového občanského zákoníku nebude možné zapsat stavbu do katastru nemovitostí, očekávají se komplikace s poskytováním hypotečních úvěrů. To platí zejména pro stavby rozestavěné na cizím pozemku.

Pokud se Vás tento případ týká, začněte podnikat potřebné kroky již teď. V novém roce už můžete mít velký problém. “Se změnami provedenými novým občanským zákoníkem je nutné provést i změny v katastrálním řízení. Z tohoto důvodu byl přijat nový zákon o katastru nemovitostí (15. 8. 2013 ho podepsal prezident). Dále se v legislativním procesu stále nachází katastrální vyhláška. Tyto právní předpisy upraví konkrétní detailnější požadavky na zápis nových skutečností po 1. lednu 2014 do katastru nemovitostí," dodává Josef Hlavička. A pokud nedojde k zápisu nemovitosti do katastru, není možné ji zastavit bance a tak se můžete rozloučit s čerpáním hypotéky.

Změny se týkají i developerských projektů

Pokud staví developer na svém pozemku, pak je situace jednoduchá. Rodinný dům bude prodán společně s pozemkem. Bytové jednotky bude i po 1. lednu 2014 možné zapisovat samostatně do katastru nemovitostí. V případě cizího pozemku by developer měl mít s jeho vlastníkem podepsanou smlouvu práv stavbu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11. 9. 2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18. 7. 2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

8. 6. 2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

5. 3. 2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12. 2. 2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

1 2 3 »