Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Nový občanský zákoník přinese komplikace u hypoték na rozestavěnou stavbu

Aktuality

Nový občanský zákoník přinese komplikace u hypoték na rozestavěnou stavbu

3. 9. 2013 Hypotéky V lednu 2014 vstoupí v platnost nový občanský zákoník. Již nyní je jasné, že chystané změny budou komplikovat osud všem, kteří si plánují vzít hypotéku. Na změny se proto připravte již nyní.

Nejvíce se komplikace projeví u hypoték na rozestavěnou stavbu. V současné době jsou pozemek a na něm umístěná budova považovány za dvě samostatné věci. Nový občanský zákoník se naopak kloní k pohledu, že vše, co je spojeno se zemským povrchem, je automaticky součástí takového pozemku.

Pozemek i stavba se sloučí do jednoho

Od ledna 2014 bude tedy pozemek i stavba považovány za jednu nemovitost a to platí i pro zápis do katastru. Jste majitelem stavby pozemku, který není Váš? V takovém případě se nemusíte bát, že Vás majitel pozemku připraví o střechu nad hlavu. Na tento pozemek automatický získáte předkupní právo a majitel pozemku zas získá předkupní právo na stavbu. "Dosud není zcela jasné, zda stavba zůstane i po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku samostatnou nemovitou věcí a nestane se tak součástí pozemku v případě, že bude ke stavbě či pozemku do konce roku 2013 zřízeno zástavní právo. Odborné názory se na tuto otázku různí, a proto bude třeba nadále sledovat vývoj odborných názorů v této oblasti," poukazuje Josef Hlavička, partner advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Náš tip: Všechny dotazy o hypotékách a chystaných změnách Vám zodpoví na Úspory.cz.”

Rozestavěné stavby budou největší komplikací

Vzhledem k tomu, že po zavedení nového občanského zákoníku nebude možné zapsat stavbu do katastru nemovitostí, očekávají se komplikace s poskytováním hypotečních úvěrů. To platí zejména pro stavby rozestavěné na cizím pozemku.

Pokud se Vás tento případ týká, začněte podnikat potřebné kroky již teď. V novém roce už můžete mít velký problém. “Se změnami provedenými novým občanským zákoníkem je nutné provést i změny v katastrálním řízení. Z tohoto důvodu byl přijat nový zákon o katastru nemovitostí (15. 8. 2013 ho podepsal prezident). Dále se v legislativním procesu stále nachází katastrální vyhláška. Tyto právní předpisy upraví konkrétní detailnější požadavky na zápis nových skutečností po 1. lednu 2014 do katastru nemovitostí," dodává Josef Hlavička. A pokud nedojde k zápisu nemovitosti do katastru, není možné ji zastavit bance a tak se můžete rozloučit s čerpáním hypotéky.

Změny se týkají i developerských projektů

Pokud staví developer na svém pozemku, pak je situace jednoduchá. Rodinný dům bude prodán společně s pozemkem. Bytové jednotky bude i po 1. lednu 2014 možné zapisovat samostatně do katastru nemovitostí. V případě cizího pozemku by developer měl mít s jeho vlastníkem podepsanou smlouvu práv stavbu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »