Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> O hypotéku roste zájem mezi spolužadateli

Aktuality

O hypotéku roste zájem mezi spolužadateli

6. 9. 2013 Hypotéky Rostou případy, kdy na hypotéku jeden žadatel nedosáhne. Banka se v případě jednoho žadatele bojí, že nebude schopen půjčku řádně splácet. Z tohoto důvodu narůstá počet žádostí s dvěma a více žadateli.

Na tom, jakou má zájemce o hypotéku bonitu, závisí to, zda banka žádost schválí či nikoliv. Je logické, že pro banky je nejdůležitější výše příjmu žadatele. Pokud není dostatečný, žádost o hypotéku neschválí. Řešením, jak v takovém případě hypotéku získat, je mít vhodného spolužadatele. Je třeba však vybírat obezřetně, protože společně vstoupíte do dlouhodobého právního vztahu.

Nemáte dostatečný příjem na hypotéku? Najděte si spolužadatele

Se spolužadatelem máte výrazně vyšší šanci, že společně na hypotéku dosáhnete. Všichni žadatelé podepisují stejnou dokumentaci od žádosti o úvěr až po samotnou smlouvy o úvěru. Všichni jsou vázaní společně a stejným dílem. Pokud by jeden z nich neplnil své závazky, bude banka oprávněně žádat jejich splnění po ostatních.

Spolužadatelem může být osoba starší 18 let a mladší 70 let, která je způsobilá k právním úkonům. Musí být v pracovním poměru na dobu neurčitou nebo o osobu samostatně výdělečně činnou. Samozřejmostí je doložení výše příjmů stejně jako u žadatele. Spolužadateli mohou být maximálně 4 osoby. Hlavním žadatelem je automaticky osoba, která disponuje nejvyšším příjmem. Zbylí pak vystupuji jako spolužadatelé. Zodpovědnost však nesou všichni stejnou.

Náš tip: “S výběrem nejlepší hypotéky Vám poradí na Úspory.cz.”

Nejčastějším příkladem spolužadatelů jsou manželé

Nejčastějším příkladem spolužadatelů jsou osoby v manželském svazku. V tomto případě je manžel/ka automaticky považována za spolužadatele. Existuje však výjimka. Pokud mají manželé vypořádáno či zúženo společné jmění manželů, nemusí se jeden z manželů dle dohodnutých podmínek stát spolužadatelem.

Neshody mezi spolužadateli?

Na počátku může toto řešení vypadat dokonale, ale je třeba také počítat s tím, že po pár letech může mezi spolužadateli dojít k neshodám, které nepůjdou vyřešit. Zrušení tohoto závazku je samozřejmé možné, ale v žádném případě se nejedná o jednoduchý krok. Především záleží na podmínkách smlouvy, kterou jste s bankou společně podepsali. Existuje několik způsobu vypořádání závazků:

? Vyplacení spolužadatele

? Převod na nového spolužadatele

? Předčasné splacení závazku

? Sjednání nové hypotéky bez spolužadatele (zde je nutná odpovídající bonita)

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »