Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Objem poskytnutých hypoték v letošním roce bude pravděpodobně rekordní

Aktuality

Objem poskytnutých hypoték v letošním roce bude pravděpodobně rekordní

21. 1. 2014 Hypotéky Podle stávajících údajů od hypotečních bank a jejich odhadů to vypadá, že v letošním roce poskytnou banky hypotéky za rekordních 150 miliard korun. Při meziročním srovnání tak hypoteční trh narostl o 32 procent a pravděpodobně tak překoná rekord z roku 2007.

Aktuálně banky poskytly na 8 688 hypoték v hodnotě 14,1 miliardy korun, což je téměř 40 procentní nárůst. V loňském roce banky poskytly hypotéky v hodnotě 10,2 miliardy korun. V roce 2007 šlo o hodnotu ve výši 145,3 miliard korun. Pokud nedojde k neočekávanému zvratu, pak by banky měly rekord z roku 2007 hravě překonat. Společně s úvěry od Stavebních spořitelen by se celková hodnota hypoték a úvěrů na bydlení měla pohybovat na 166,7 miliard korun.

Refinancování tvoří přes 50 miliard korun

Celková suma nezahrnuje pouze nové uzavřené hypoteční úvěry, ale také refinancované hypotéky. Ty dle odhadů tvoří asi 36 procent z celkové hodnoty. Skutečnou částku není možné znát přesně, protože refinancované hypotéky jsou vykazovány jako nové poskytnuté hypoteční úvěry.

Důvodem jsou rekordně nízké úrokové sazby

Hlavní důvodem, proč si lidé berou hypotéky více než v předchozích letech, jsou nízké úrokové sazby, které se již několik měsíců drží okolo 3 procent. Nejnižší úrokové sazby se pohybovaly na jaře, kdy klesly dokonce po 3 procenta. Teprve na podzim začaly úrokové sazby lehce růst a nyní se průměrně pohybují na 3,06 procentech. I to jsou stále výhodně sazby oproti předcházejícím rokům.

Klesá zájem o úvěry od Stavebních spořitelen

V loňském roce poskytly Stavební spořitelny o 8 procent více úvěrů než v letošním roce. Současná čísla se pohybují na celkové částce 3,7 miliard korun. Nejvíce úvěrů poskytla Českomoravská stavební spořitelna (57 procent), Raiffeisen stavební spořitelna (20 procent), Stavební spořitelna České spořitelny (13 procent), Modrá pyramida (8 procent) a Wüstenrot stavební spořitelna (2 procenta).

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »