Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Počet poskytnutých úvěrů překročil rekordní jeden bilion korun

Aktuality

Počet poskytnutých úvěrů překročil rekordní jeden bilion korun

24. 8. 2011 Hypotéky

Na českém trhu začaly banky poskytovat hypoteční úvěry někdy v polovině 90 let. Od té doby do letošního roku poskytly svým zákazníkům více než půl milionu hypoték za víc než jeden bilion korun! Většinu z této částky banky poskytly až po hypotečním boomu po roce 2000.

Z celkového počtu poskytnutých hypotečních úvěrů jich šlo 97,5 % do soukromého sektoru. V přepočtu tak za posledních 20 let přišlo na účty občanů celých 772 miliard určených na bydlení. Firmám hypoteční banky poskytly zhruba 269 miliard a zbylých 9 miliard si půjčila města.

A kdo že je na českém trhu nejoblíbenější poskytovatel hypotečních úvěrů? Touto hypoteční bankou je Česká spořitelna. Od roku 2003 totiž poskytla svým klientům půjčky na bydlení v celkové hodně 240 miliard korun.

Žebříček bank podle výše nesplacených hypoték (aktivní úvěry, které klienti stále splácejí)

  1. ČSOB – 136 miliard
  2. Česká spořitelna – 121 miliard
  3. Komerční banka – 108 miliard
  4. Raiffeisenbank – 53 miliard
  5. UniCredit Bank – 23 miliard
  6. GE Money Bank – 22 miliard
  7. Wüstenrot – 11 miliard

Podle žebříčku si můžete udělat představu, která hypoteční banka má v současné době nejvíce klientů. Jak je vidět největšího poskytovatele úvěru Českou spořitelnu už v současnosti poráží ČSOB.

Podle statistik je právě hypotéka nejpoužívanější a stále oblíbenější zdroj peněz na bydlení. Vždyť jen za posledních 5 let stoupl podíl hypotečních úvěru na celkovém objemu úvěrů na bydlení z 60 % na 83 %. Do skupiny úvěrů na bydlení se dále řadí úvěry ze stavebního spoření a spotřebitelské úvěry na bydlení.

Na grafu můžete vidět, kolik bylo v jakém roce poskytnuto hypotečních úvěrů:

graf1


Na grafu můžete vidět, kolik bylo v jakém roce půjčeno peněz (v tis. Kč):

graf2


Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »