Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Počet žádostí o hypotéku stoupá

Aktuality

Počet žádostí o hypotéku stoupá

16. 8. 2013 Hypotéky

Hypoteční banky se pustili do boje o spotřebitele. Letos je tak díky nízký úrokovým sazbám, bonusům a zrušení několika poplatků, zřejmě nejvýhodnější doba na podání žádosti o úvěr na bydlení. Jen za první pololetí si spotřebitelé vzali celkem 44 154 hypotečních úvěrů.

„Jak ukazují právě zveřejněné údaje o vývoji hypotečního trhu od Ministerstva pro místní rozvoj, první pololetí roku 2013 je ve znamení vysokého zájmu klientů o financování bydlení prostřednictvím hypotečních úvěrů. I přesto, že do hodnot jsou promítnuty i refinancované úvěry, dle našich odhadů zcela nově sjednané úvěry vzrostly o více než 10 % oproti stejnému období v loňském roce. Tyto hodnoty potvrzují, že i v období stagnace ekonomiky vnímají lidé pořízení vlastního bydlení jako jednu ze základních potřeb a dobrou investici,“komentuje vývoj hypotečního trhu v roce 2013 Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Hypoteční úvěry za jednotlivé roky

Hypotéka graf

Zdroj: ministerstvo pro místní rozvoj

Jak lze vidět, nejvíce bylo uzavřeno úvěrů na bydlení spotřebiteli v roce 2007, kdy celkový počet půjček přesáhl číslo 80 000. Rekordní je také množství peněz, které si lidé na novou domácnost v roce 2007 půjčili, celkové množství peněz tehdy dosahovalo až na 142 miliard. Od roku 2007 je dále viditelný pokles zájmu o hypoteční úvěry až do roku 2010, kdy meziročně čísla opět stoupají.

Rok 2013 bude nejspíš znovu rekordní

V roce 2012 bylo celkově uzavřeno 73 595 úvěrových smluv o celkové hodnotě 121 miliard Kč. Po roce 2007 to byl pro banky hned druhý nejvytíženější rok v celém sledovaném období. Údaje za první pololetí letošní roku nám ukazují, že banky poskytly domácnostem celkem 44 154 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 72 miliard. V případě, že i v druhé polovině roku poroste množství čerpaných hypoték stejným tempem, překoná jak množství, tak i hodnota rok 2007.

Zatím tomu vše napovídá. Letos totiž poskytovatelé hypotečních úvěrů nabídli domácnostem jedinečné výhody. Snad poprvé v české historii financování bydlení je možné získat hypotéku s úrokovou sazbou pod 3 %. Banky také pod tlakem klientů ustupují od progresivní poplatkové politiky a u nových smluv již dále neúčtují poplatek za vedení úvěrového účtu.

Náš tip: „Najděte si nejlevnější úvěr na bydlení na našem online porovnání hypoték

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »