Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Podnikatelé mívají horší podmínky při získávání hypotéky

Aktuality

Podnikatelé mívají horší podmínky při získávání hypotéky

4. 3. 2016 Hypotéky Žádá-li o hypotéku fyzická osoba, má to zpravidla jednodušší než podnikatel. Její příjmy jsou dlouhodobě dané a stálé zaměstnání poskytuje bankám vyšší jistotu. Naopak podnikatel musí prokazovat své příjmy i několik let nazpět, a přesto nemá jistotu, že mu banka vyjde vstříc.

O hypotéku může žádat nejen fyzická osoba, ale také podnikatel či firma. Na první pohled vypadají podmínky velice podobně. Jelikož je hypotéka ryze účelový úvěr, musí být použitá pouze na financování nemovitosti. Použít ji lze například na koupi nemovitosti, rekonstrukci nemovitosti, přestavbu nemovitosti, výstavbu nemovitosti a další. V případě firmy může zásadní roli sehrát i plánovaný účel využití, zda půjde o kancelářské prostory, výrobní haly či sklady. Některé banky totiž výši hypotéky limitují právě účelem.

Jak vysokou hypotéku může podnikatel získat?

Výše hypotéky není tabulkově daná ani u fyzických ani u právnických osob. V obou případech záleží na výši příjmů a také na tom, jakou část hypotéky jsou schopni pokrýt najednou. Banky nerady poskytují 100% hypotéky a nejčastěji se přiklání k hypotékám nejvýše do 70-80 procent z celkové hodnoty (tzn., že klient uhradí 20-30 % z ceny hned na počátku).

Banky rády upozorňují na to, že každou žádost řeší individuálně, a to zejména v případě podnikatelských hypoték. Proto nehleďte pouze na oficiálně poskytované informace, ale nebojte se vyrazit do banky osobně a žádat nabídku přímo na míru. Nechcete-li ztrácet svůj vlastní čas, nechte si pomoci hypotečním makléřem.

Jaké doklady bude podnikatel či firma potřebovat?

V první řadě je třeba upozornit, že seznam požadovaných dokladů se bude odvíjet od toho, zda podnikatel žádá o osobní nebo firemní hypotéku. Podle toho si připraví následující:

  • Základní údaje o společnosti (výpis z živnostenského rejstříku)
  • Daňové přiznání za poslední 2-3 roky
  • Účetní uzávěrky či finanční plán na dobu úvěrové angažovanosti,
  • Podnikatelský záměr podepsaný statutárním orgánem společnosti
  • Potvrzení o bezdlužnosti na Finančním úřadu a spoustu dalších dokumentů

Víte, že…

Firemní hypotéky mívají méně příznivý úrok a to až o 1 procento více než hypotéky osobní. Banka při určení úrokové sazby hodnotí délku doby vzájemné spolupráce, finanční pohybu i pověst firmy či podnikatele.

Hypotéka z obratu pro živnostníky

Velké množství lidí nepracuje na hlavní pracovní poměr, ale patří mezi živnostníky neboli osoby samostatně výdělečně činné. Ti povětšinou pracují sami na sebe a mnohdy nemají ani žádné zaměstnance. V jejich případě může být žádost o hypotéku poměrně problematická. Aby se svou žádostí uspěli, musejí značně přizpůsobit daňové přiznání.

Mnozí podnikatelé totiž řešili a stále řeší dilema, zda o hypotéku vůbec žádat nebo každoročně ušetřit na daních. Běžné příjmy u většiny živnostníků nejsou nijak závratné a pro banky ne příliš atraktivní. S deklarovanou výši příjmů pak na hypotéku nemusí dosáhnout.  Dosud tedy platilo, že podnikatel zajímající se o hypotéku, musel přiznat vyšší příjmy a tím zaplatit i více na daních.

Banky nyní nabízí řešení v podobě obratové hypotéky. Jak již vyplývá z názvu, banky se v tomto případě zajímají ne o čisté příjmy uvedené v daňovém přiznání, ale o příjmy vypočtené z obratu (tj. řádek 101 Přílohy 1 daňového přiznání). Obratovou hypotéku banky poskytují živnostníkům pouze za účelem vlastního bydlení. Jak hypotéka z obratu vypadá v praxi? Na základě doloženého daňového přiznání banky uznají jako čistý příjem až 30 procent (nejvýše 100 000 korun) průměrného měsíčního obratu. V žádném případě nesmí podnikatel vykazovat ztrátu za minulé zdaňovací období a nesmí mít záporné jmění.

Podmínek je samozřejmě více. “To samozřejmě není základní ani jedinou podmínkou. Pro banky je vždy důležitý také takzvaný credit scoring, což je proces, za pomoci kterého prověří klientovu schopnost dlouhodobě splácet a který jim pomůže stanovit optimální výši úvěru a měsíčních splátek. Porovnáváme klientovy příjmy na jedné straně a výdaje na straně druhé a bereme v potaz i další údaje. Jedná se tedy o komplexní bankovní pohled, ke kterému jsou používána veškerá dostupná klientská data,” říká Marek Pšeničný z České spořitelny.

Jste živnostník a zajímáte se o hypotéku? Kontaktujte nás na Úspory.cz a nechte si s výběrem nejvýhodnější hypotéky poradit!

Štítky: hypotéka pro podnikatele | hypotéka pro živnostníky | hypotéka z obratu | hypotéky na IČO | obratová hypotéka | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »