Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Při koupi vysněného bydlení si dejte pozor na skryté vady

Aktuality

Při koupi vysněného bydlení si dejte pozor na skryté vady

3. 10. 2013 Hypotéky Výběr správného bydlení není zdaleka tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Veškeré úspory i s hypotékou určitě nikdo nechce investovat do nemovitosti, u které se objeví řada skrytých vad. Je možné tomu předejít a může se nový majitel vůbec bránit?

Koupě nemovitosti je velmi drahá záležitost. Obzvláště pokud kupující nemá vlastní úspory a musí si brát hypotéku, která jeho rodinný rozpočet zatíží na desítky let. Už jenom proto je výběru správné nemovitosti věnovat náležitou pozornost a to zejména možným skrytým vadám. A to se netýká pouze starších nemovitostí. Oprava pak může nového majitele vyjít na další desítky až stovky tisíc korun.

Pozor zejména na starší nemovitosti, ale ani novostavby nejsou výjimkou

Koupě starší nemovitosti je logicky rizikovější než u novostavby. Výskyt skrytých vad je zde pravděpodobnější. Nejčastěji se vady týkají nezateplených konstrukcí, které zároveň přináší tepelnou ztrátu. Často jsou zde problémy se statikou konstrukcí střech a jejich nosných částí. Poměrně závažné vady se často týkají starých kotlů a komínu, u kterých nebyly prováděné pravidelné kontroly a revize.

Ačkoliv se to u nových staveb nepředpokládá, i zde se skryté vady mohou objevit. A bohužel nejde o výjimky. To platí i pro nové zrekonstruované budovy. Nejčastěji se jedná o vlhké konstrukce obvodového zdiva a zatékání vody do zdí kvůli špatné hydroizolaci. Často bývají špatně zateplené šikminy střech a tepelných mostu a v minerální vatě tak dochází ke srážení vody. Neobvyklé nejsou ani statické závady na konstrukcích či praskliny ve zdech. Příčinou vzniku plísní bývá špatné naddimenzování zateplovacích systémů.

Technický audit nebo energetický průkaz?

Tyto a podobné vady je možné odhalit provedením technického auditu. Ten však nevyužívá příliš mnoho lidí kvůli jeho vysoké ceně, která se pohybuje od 10 do 13 tisíc korun. Ačkoliv se jedná o vysokou částku, vyplatí se o ní uvažovat zejména u starších budov. Novým pomocníkem při nákupu se od letošního roku stal tzv. energetický průkaz. Ten by měla mít každá nemovitost a při jeho vystavení by budova měla být zaměřená a měl by být důkladně zkontrolován její technický stav. Veškeré zjištěné informace by pak na průkaze měly být uvedeny. Z energetického průkazu lze zjistit celkový stav nemovitosti, ať už se jedná o konstrukce, závada či zateplení.

Jak se na skryté vady dívá zákon

Z pohledu zákona odpovídá prodávající za skryté vady po dobu záruční lhůty, pokud si ji domluvil s kupujícím. Pokud ne, je zodpovědný pouze za ty vady, které prokazatelně existovaly v době prodeje a převodu nemovitosti. Kupující však může tyto vady reklamovat 6 měsíců od koupě. Později už nemůže nárok soudně uplatnit. Tato lhůta není dostačující, a proto dojde v novém občanském zákoníku k jejímu prodloužení na dobu 5 let.

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »