Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Rezervační smlouva je u koupě bytu běžná. Pozor však na její podmínky

Aktuality

Rezervační smlouva je u koupě bytu běžná. Pozor však na její podmínky

3. 10. 2013 Hypotéky Nadšení z vybraného bytu může velmi snadno pokazit i drobný detail. Běžnou součástí koupě bytu jsou rezervační smlouvy, ve které se kupující zavazuje uhradit poplatek, pokud ke koupi nakonec nedojde. Kupující by si proto měl dávat velký pozor, k čemu se skutečně zavazuje, a co nakonec podepíše.

Najít ideální byt ke koupi, který odpovídá všem představám kupujícího, není vůbec snadné. Nadšení by však nemělo převládat nad rozumem, zvlášť v případě, kdy jde o velké peníze. Pokud navíc kupujete byt přes realitní kancelář, bývá součástí smluvních dokumentů také rezervační smlouva.

Víte, že...

pokud podepíšete rezervační smlouvu na koupi nemovitosti mimo prostor realitní kanceláře, můžete od ní odstoupit do 14 dnů od jejího podpisu a to bez udání důvodů. Pokud však rezervační smlouvu podepíšete v provozovně realitní kanceláře, odstoupit od ní již nemůžete.

Podmínky rezervační smlouvy by měl kupující znát předem

Rezervační smlouva by měla fungovat jako pojistka pro obě strany. Kupující má jistotu, že prodávající nemovitost nenabídne dalším osobám, a prodávající si může být jistý vážnými úmysly kupujícího. S podpisem rezervační smlouvy je však spojena úhrada rezervační zálohy, čímž kupující definitivní potvrdí svůj zájem o koupi. Záloha se poté odečte od kupní ceny. V případě, že klient odstoupí od smlouvy, záloha zpravidla propadne realitní kanceláři. Kupující by si proto měl před podpisem rezervační smlouvy důkladně přečíst, za jakých podmínek může od smlouvy odstoupit.

Náš tip: “Hypotéku na míru Vám pomůžeme najít na Úspory.cz.”

Důvodů k odstoupení od rezervační smlouvy může být mnoho. Prvotní nadšení odpadne a kupující začne nad svým rozhodnutím přemýšlet. Stačí pár negativních recenzí na realitní kancelář a její jednání a odstoupení od smlouvy je tu. Nebo Vám banka na posledních chvíli nedá hypotéku. Vždy si proto zkontrolujte, zda Vám realitní kancelář zálohu vrátí, pokud hypotéku nedostanete, anebo je vhodnější nejprve získat hypotéku a pak podepisovat rezervační smlouvu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »