Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Rok 2013 byl rokem levných hypoték. Jak tomu bude v roce 2014?

Aktuality

Rok 2013 byl rokem levných hypoték. Jak tomu bude v roce 2014?

22. 1. 2014 Hypotéky Teprve před pár dny skončil rok 2013, který je považován za rok nejlevnějších hypoték v historii. Úrokové sazby v průběhu roku klesly pod rekordních 3 procenta a po několik měsíců se průměrně pohybují lehce nad 3 procenta. Jaká situace náš čeká v tomto roce? Budou hypotéky zdražovat či nikoliv?

K nejoblíbenějším úvěrům v roce 2013 patřily jednoznačně hypoteční úvěry. Důvodem byly rekordně nízké úrokové sazby, které se po celý rok držely kolem 3 procent. V půlce roku se dokonce na krátký čas dostaly pod neuvěřitelné 3 procenta. Lidé proto uzavřeli rekordní počet hypotečních úvěrů. A nejen to. Mnoho lidí využilo nízkých sazeb také k refinancování svých původních méně výhodných úvěrů. Uplynulý rok s největší pravděpodobností překoná úspěchy z roku 2007 v objemu nových i refinancovaných hypoték.

„Rok 2013 by se dal nazvat rokem hypotečního financování. Díky klesajícím úrokovým sazbám, stagnaci až poklesu cen nemovitostí jsme se dočkali nečekaného – rok 2013 se pravděpodobně zapíše do hypotečních dějin jako rok rekordní,“ uvedl Josef Uchytil, hypoteční specialista společnosti Partners.

O 1,5 miliard vyšší meziroční narůst

Podle aktuálních čísel poskytly tuzemské banky v listopadu hypotéky v objemu za 13,4 miliard korun. To je o 11 procent (1,5 miliard korun) vyšší meziroční výsledek oproti předchozím rokům. I přesto, že v druhé polovině roku úroková sazba narostla na 3,09 procent, zájem o hypotéky mezi lidmi neupadá. Naopak i rok 2014 by se měl nést v podobném duchu. Společnost Golem Finance uvedla ve své zprávě, že hypotéky budou i nadále pro bankéře prioritou. Vedle toho očekáváme zachování příznivých úrokových sazeb, a pokud by skutečně došlo k dlouho očekávanému oživení reálné ekonomiky, není vyloučeno, že rok 2014 může být opět v mnoha ohledech rekordní.

Lepší výsledky i pro stavební spoření

Nejen banky zaznamenaly úspěchy v oblasti úvěrů na bydlení. Větší zájem o produkty a tedy i lepší výsledky za rok 2013 zaznamenaly také stavební spořitelny. Ty uvádí nárůst produkce o 6 procent oproti výsledkům z minulého roku.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »