Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Splácíte hypotéku? Nezapomeňte si odečíst zaplacené úroky z úvěru

Aktuality

Splácíte hypotéku? Nezapomeňte si odečíst zaplacené úroky z úvěru

18. 4. 2014 Hypotéky Věděli jste, že pokud splácíte úvěr na bydlení, máte právo si ze základu daně odečíst zaplacené úroky až do výše 300 000 korun? Toto právo mají všechny osoby, které splácí hypoteční úvěr, úvěr ze stavebního spoření či jiný úvěr na bydlení. Vysvětlíme Vám, jaké další podmínky musí poplatník splnit.

Stát umožňuje lidem, kteří splácí vysoké úvěry na bydlení, snížení daňové povinnosti. Učinit tak mohou pouze osoby, které splácí úvěr na financování bytových potřeb (např. hypoteční úvěr či úvěr ze stavebního spoření). Maximální částku, kterou si může poplatník odečíst, je 300 000 korun za rok, přičemž nesmí odečet překročit dvanáctinu této částky za každý měsíc placení úroků v případě placení úroků po menší část roku (tj. 25 000 korun).

Poplatník musí splnit dvě podmínky

Aby mohl poplatník uplatnit daňový odpočet, musí splnit dvě základní podmínky. Za prvé musí být účastníkem úvěru. To znamená, že musí být uvedený v úvěrové smlouvě. Za druhé se musí jednat o úvěr, který je použitý pouze na bytové potřeby. Byt či dům, který je předmětem úvěrové smlouvy, musí tedy být poplatníkem či jeho rodinou (manžel/ka, rodiče či prarodiče) užíván k trvalému bydlení.

O výši zaplacených úroků je povinna své klienty informovat banka či stavební spořitelna vždy po skončení kalendářního roku v podobě dopisu o zaplacených úrocích z úvěru. Bez tohoto dopisu není možné daňový odpočet uplatnit. Ti, kteří si daňové přiznání podávají sami a podnikatelé, mají čas do 31. března.

Odečet zaplacených úroků z úvěru: Zaměstnanci versus podnikatelé

Zaměstnancům s jedním pracovním poměrem provádí zúčtování mezd jeho zaměstnavatel. Aby mohl do zúčtování započítat odpočet úroků, musí mu zaměstnanec dodat potvrzení o zaplacených úrocích, případně další informace, které vyžaduje příslušný daňový zákon. Zaměstnanec s více pracovními poměry si daňové přiznání podává sám stejně jako podnikatel. K uplatnění odpočtu zaplacených úroků z úvěru potřebují podnikatelé stejné doklady jako zaměstnanci.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »