Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Stanou se 100% hypotéky minulostí?

Aktuality

Stanou se 100% hypotéky minulostí?

22. 5. 2015 Hypotéky Běžně banky poskytují hypotéky ve výši 60 až 80 % hodnoty nemovitosti. Neobvyklé však nejsou ani hypotéky v plné výši zastavené nemovitosti, tzv. stoprocentní hypotéky. Tyto hypotéky jsou výhodné zejména pro zákazníky bank, méně výhodné až nebezpečné jsou však pro samotné banky.

O omezení a v ideálním případě úplnému zamezení stoprocentních hypoték usiluje Česká národní banka. Objevily se dokonce informace, které tvrdí, že bude zakázáno poskytování hypoték nad 90 procent LTV. To znamená, že každý zájemce o koupi nemovitosti by musel mít nejméně 10 procent vlastních prostředků. Pro mladé lidi platící vysoký nájem by tato varianta mohla být zásadní překážkou při koupi vlastního bytu.


Hypoteční šílenství příčinou globální finanční krize

Neuvážené poskytování hypoték může mít dalekosáhlé důsledky. Přesně to se stalo ve Spojených státech. Komerční banky se doslova lidem snažily plnit jejich právo na “americký sen”. Hypotéky se prodávaly téměř kdekoliv. Výjimkou nebyly dokonce ani supermarkety. 

Tyto “zlaté časy” skončily společně s pádem cen nemovitostí. Téměř ze dne na den propukla hypoteční krize, která se prohloubila v globální finanční krizi. Radikální pokles nemovitostí následoval hospodářský propad a nárůst nezaměstnanosti. Americké, evropské i asijské banky začaly ve velkém bankrotovat. Jednotlivé vlády zachránily před pádem největší banky na základě hesla “příliš velká, aby padla”. Učinily tak však na úkor jejich zákazníků a daňových poplatníků.

A právě této situace se obává Česká národní banka. U hypoték se 70 až 85% LTV má banka vytvořený jakýsi finanční polštář pro náhlé a neočekávané propady cen nemovitostí. U hypotéky od 100 procent výše si však banky musí být jisté schopností zákazníka splácet dluhy. U hypoték na 20 let a déle však taková jistota neexistuje. 

Hypotéky v plné výši jsou dlouhodobě nerentabilní

Podíl stoprocentních hypoték není vysoký, ale jejich počet neustále stoupá. V současné době tvoří stoprocentní hypotéky zhruba 15 procent všech uzavřených hypoték. Banky hypotéky poskytují často i lidem, u kterých nemají do budoucna jistotu, že budou schopni splácet své dluhy. Mnoho lidí totiž nemá žádné úspory určené pro období finanční nestability.

Je dokázáno, že stoprocentní hypotéky jsou nerentabilní zejména v dobách krizí. Na počátku jedna banka začne nabízet výhodnou hypotéku pro všechny. Ostatní banky se v rámci konkurenčního boje přidají a brzy se začnou předhánět ve výhodnějších nabídkách. Tím vznikne řetězová reakce, v jejímž důsledku dojde ke snížení úrokové sazby a hypotéky, zejména ty od 90 procent výše, začnou být vysoce nerentabilní.

Získejte výhodnou hypotéku na Úspory.cz a vyřešte své bydlení jednou provždy!

Nárůst 100% hypoték a propad cen může způsobit krach bank

Období hospodářského růstu je vždy výhodné. Lidé více vydělávají a nebojí se utrácet a investovat do vlastního bydlení. Bankám díky tomu utěšeně roste objem úvěrů a s tím i jejich zisky. Aby získali více klientů, nabízí výhodné a akční nabídky, jejichž součástí jsou nižší úrokové sazby. 

Lákadlem jsou samozřejmě i stoporocentní hypotéky. Ty však využívají lidé s nulovými úspory a tedy vyšším předpokladem, že v případě krize nebudou hypotéku schopni splácet. Ve chvíli hospodářské krizi klesnou ceny nemovitostí a zvýší se nezaměstnanost. Lidé přestanou splácet drahé úvěry a banky se tak dostanou do problémů, nemají-li vytvořený dostatečně velký finanční polštář. A jak bylo řečeno, ten u stoprocentních hypoték není.

Otázkou je, jaký dopad bude mít případný zásah České národní banky. Jakákoliv regulace  je spojená s negativními dopady. Banky se budou snažit tato omezení obcházet a k hypotéce přihodí menší spotřebitelské úvěry, ale s podobnou úrokovou sazbou. Je však také pravda, že české banky patří v Evropě ke konzervativním bankám s největšími zisky. Je tedy pravděpodobné, že by případnou hospodářskou krizi ustály se ctí.

Štítky: hypoteční úvěry | hypotéky | hypotéky online | levné hypotéky | srovnání hypoték | stoprocentní hypotéky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »