Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Stavební spoření bude možné využít také na důchod nebo na školné

Aktuality

Stavební spoření bude možné využít také na důchod nebo na školné

7. 5. 2013 Hypotéky

V prvním čtvrtletí letošního roku vláda schvaluje zákon o účelovosti stavebního spoření. V případě, že zákon projde, stavební spoření bude možné využít na bytové potřeby nebo jej bude možné převést do penzijního spoření. Uvažuje se také o školném.

Nový zákon zavádí tzv. účelovost státní podpory. Pokud zákon projde, bude spotřebitel povinen doložit, jak naspořené peníze využije. Původní návrh zahrnoval využití peněz ze stavebního spoření pouze na bytové potřeby. Od něj vláda ustoupila a dle nového návrhu bude možné stavební spoření převést také do penzijního fondu.

Náš tip: “Více o jednotlivých penzijních fondech naleznete na našem porovnání penzijního připojištění

Zásadní informací je tedy fakt, že už nebude dále možné využít stavební spoření na cokoliv, jako tomu bylo doposud. Jedná se tedy o případy, kdy střadatel nechce přijít o státní příspěvky, které se mohou vyšplhat až na 2 tisící korun ročně. Stavební spoření se uzavírá nejméně na cílovou částku, lze je ovšem vybrat minimálně po 6 letech. Nesprávným výběrem stavebního spoření můžete tedy přijít až o 12 tisíc korun.

Možností je stále dost

lupa

Jak jsme uvedli výše, kromě využití na stavební a bytové účely bude možné převést prostředky ze stavebního spoření také do penzijního fondu. Diskutovanou alternativou je také školné. V případě, že bude zavedeno povinné školné, budete moci peníze ze spoření použít na úhradu zápisného, školného nebo i nákladů na studium samotné. Stavební spořitelny, byť váhavě, vládní novelu přijímají. Podle nich nebudou mít navrhované změny na spoření zásadní vliv. Drtivá většina smluv je totiž již nyní uzavírána za účelem získání hypotečního úvěru nebo úhradu nákladů na bydlení.

Stavební spoření na každém kroku

Nový zákon ovšem obsahuje více, než jen zavedení účelnosti. Navrhuje také, aby stavební spoření mohlo být poskytováno také univerzálními bankami. S tímto bodem novely už samozřejmě spořitelny nesouhlasí. Nejostřeji se proti novele vyhrazuje Asociace českých stavebních spořitelen.

„Banky mohou investovat peníze klientů kamkoliv, stavební spořitelny do zákonem povolených méně rizikových oblastí. Banky poskytují úvěry například začínajícím podnikům, stavební spořitelny to dělat nesmějí. Kvůli tomu, že nesmí být rizikové tolik, jako banky. Proto jsou stavební spořitelny bezpečnější.“ Uvádí na svých webových stránkách Asociace českých stavebních spořitelen.

V případě, že zákon bude schválen, mohl by vstoupit v platnost již příští rok.

Náš tip: „Nabídky jednotlivých spořitelen najdete snadno srovnání stavebního spoření

Časový harmonogram novely o stavebním spoření:

  • od roku 2014 zavádí pro všechny účastníky povinnost prokázat účelové použití státní podpory
  • rozšiřuje možnost účelového použití úspor o převod na doplňkové penzijní spoření (a do budoucna počítá i s financováním studijních nákladů)
  • od roku 2015 navrhuje rozšířit stavební spoření i do běžných bank, čímž zásadně modifikuje osvědčené stavební spoření na běžný spořicí produkt

Zdroj: AČSS

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »