Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Úrokové sazby u hypoték narostly na 3,09 procent

Aktuality

Úrokové sazby u hypoték narostly na 3,09 procent

23. 9. 2013 Hypotéky Z aktuálních čísel vyplývá, že úrokové sazby hypotéky pozvolna zdražují. Banky se pravděpodobně pomalu připravují na podzimní hypotéční sezóny a pomalu navyšují sazby. V porovnání s minulými roky jsou však hypotéky stále levnější.

V letošním květnu se úrokové sazby hypoték nacházely na rekordním minimu 2,97 procent. Od té doby došlo k pozvolnému nárůstu a současné sazby se pohybují na 3 procenty. Na mezibankovním trhu, odkud banky čerpají likviditu na profinancování úvěrů, došlo k zvýšení ceny peněz, což je také pravdě podobnou příčinou nárůstu sazeb.Oproti loňskému roku, kdy se sazby pohybovali kolem 3,5 procent jsou tedy hypotéky i nadále levnější.

Fixní sazby rostou, variabilní naopak stagnují

Fixní a variabilní sazby vykazují rozdílné směřování. Zatímco fixní sazby se pomalu navyšují, variabilní naopak stagnují. Současný rozdíl mezi oběma indexy je 0,59 procent. Kromě jiného navyšuji banky sazby z důvodu preventivního navýšení rizikové marže z obavy před možným budoucím zhoršením situace domácností. Marže bank jsou všeobecně od roku 2009 nejnižší. S odpouštěním poplatků tak banky přichází o nemalý zdroj příjmu a proto se snaží tuto díru zalepit.

Boj o poplatky

Úrokové sazby jsou nyní velmi podobné a konkurenční boj se nyní přenesl především na poplatky. Důvodem jsou stížnosti a žaloby klientů na výši poplatků za vedení úvěru. Situace není zatím stále vyjasněná a proto banky vymýšlí různé “bezpoplatkové” akce. Lidé tak nyní mohou uzavírat hypotéky, aniž by za vyřízení či vedení úvěru zaplatili byť korunu.

Na zdražení nečekejte, o hypotéku si zažádejte co nejdříve

Pokud tedy uvažujete o pořízení vlastního bydlení, nečekejte příliš dlouho. Současné úrokové podmínky jsou stále výhodné.

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »