Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Úrokové sazby u hypoték se stále drží rekordně nízko

Aktuality

Úrokové sazby u hypoték se stále drží rekordně nízko

11. 7. 2014 Hypotéky Na přelomu roku hypoteční odborníci předvídali postupné zdražování úrokových sazeb u půjček na bydlení. Skutečnost však byla a je zcela opačná. V dubnu úrokové sazby opět pokořily rekord a průměrná sazba činila neuvěřitelných 2,88 procenta.

Podle Fincentra by mohl současný stav nízkých úrokových sazeb vydržet minimálně ještě v červnu. Pokles průměrné úrokové sazby pocítí zejména ti, kteří se rozhodli svou stávající hypotéku refinancovat po pěti či třech letech od sjednání hypotéky. Průměrně tak mohou ušetřit až 1 500 korun na splátkách každý měsíc.

"S dubnovým poklesem průměrných úrokových sazeb klesly také rozdíly mezi jednotlivými bankami, přičemž i v květnu přišla další vlna snižování sazeb. Ačkoliv banky stále přichází s nápady, jak stlačit sazby ještě níže a prostor pro další snižování vzhledem k nákladům financování je dostatečný, je možné, že k dalšímu významnému poklesu by mateřské banky již nemusely být ochotny přihlížet," uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik Fincentra.

Rekordní sazby až do června?

Podle odborníků je možné očekávat mírné zvýšení úrokových sazeb až na počátku července. "Jarní měsíce patří z hlediska hypotečního trhu k těm nejsilnějším, rekordní sazby se tedy daly očekávat. Nízké sazby v dubnu se budou prolínat až do června, kdy jsou vyhlášeny různé marketingové akce na podporu nových či refinancovaných hypotečních úvěrů. Po skončení těchto akcí očekávám mírné navýšení sazeb, respektive návrat do původní výše," řekla Lucie Drásalová, analytička poradenské firmy Partners.

Někteří odborníci však očekávají, že nízké úrokové sazby vydrží až do konce léta. Například generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec tvrdí, že by úrokové sazby mohly ještě klesnout níže.

Průměrná výše hypoték roste

Zároveň se potvrdilo, že lidé si berou vyšší půjčky na bydlení. Průměrně si lidé půjčují na vlastní bydlení 1,656 milionu korun. Ačkoliv počet poskytnutých půjček meziročně poklesl o 4,3 procenta na současných 7 193, jejich objem zůstává stále stejný. Objem poskytnutých hypoték nyní činí 11,9 miliardy korun.

Náš tip: Zajímáte se o půjčky a úvěry na bydlení? Na Úspory.cz penize najdete nabídku půjček pro všechny.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »