Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> V Praze je nadbytek nových bytů

Aktuality

V Praze je nadbytek nových bytů

21. 11. 2014 Hypotéky Praha tradičně patří k nejdražším lokalitám, co se týče prodeje nemovitostí. V současné době se v Praze nachází zhruba 7 000 prázdných nových bytů, jejichž průměrná cena činí 4,7 milionu korun. O dražší projekty však není velký zájem a lidé raději kupují byty v průměru o 1 milion levnější.

Celková hodnota výše uvedených 7 000 bytů činí 32 miliardy korun. Průměrně tedy jeden byt stojí 4,7 milionu korun a cena za jeden metr čtverečný vychází na 61 593 korun, což je v případě Prahy dvojnásobek průměrné měsíční hrubé mzdy. Developeři se přitom snaží prodat zejména dražší bytové projekty. Češi však upřednostňují levnější byty a průměrná cena prodaných bytů je proto o pětinu nižší.

„Jsou velké rozdíly mezi tím, co developeři nabízejí a co klienti očekávají. Vyzobávají levnější byty a v cenících developerů zůstávají ty dražší. V dané kategorii raději koupí byt menší a ušetří na absolutní ceně. Nabízené byty tak jsou v průměru o osm metrů čtverečních větší než prodávané, což představuje desetiprocentní rozdíl,“ poznamenal Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema, který tvrdí, že v České republice je stále velký prostor pro levnější projekty.

Prodej nových bytů roste. Developeři slibují tisíce nových bytů

Vzhledem k výhodným cenám nemovitostí a nízkým úrokovým sazbám u hypoték prodej nových bytů neustále roste. Potvrzují to čísla developerských společností. Ty za letošní rok prodaly na 4 250 nových bytů, což znamená téměř 23procentní nárůst. Společnosti Ekospol, Skanska Reality a Trigema dokonce hovoří o vyšším prodeji až o 28 procent oproti loňskému roku.

„Některé parametry trhu signalizují to, že se minimálně v Praze přehřeje. Odhadujeme, že do dvou až tří let dojde k přehřátí a k poklesu ročních prodejů. Pak bude otázkou, zda budou projekty nyní uváděné na trh i nadále prodejné,“ upozornil Marcel Soural. Propad prodeje by mohl urychlit očekávaný růst úrokových sazeb u hypoték.

Na zájem o nové byty reagují developeři výstavbou dalších nových bytů. V příštích letech plánují na pražský trh uvést tisíce nových bytů. Takový příliv by však současnému trhu s nemovitostmi mohl spíše uškodit. Jenom v letošním roce by mělo být v Praze dokončeno dalších 2 147 bytů.

„Příznaky vleklé krize již pomíjejí a pražský rezidenční trh se uzdravuje. Poptávka lidí po nových bytech nastartovala relativně rychle a developeři na to nebyli dostatečně připraveni. Přestože počet nově postavených bytů začíná pomalu růst, roste mnohem méně než prodeje, a počet nových bytů na trhu tak stále klesá. V důsledku toho lidé mají stále omezenější výběr. Je to vidět i na rozhodování kupujících - zatímco ještě vloni preferovali pořízení nemovitosti v již dokončených projektech, ve druhém čtvrtletí tohoto roku byly už více než dvě třetiny prodaných bytů v projektech, které jsou teprve ve výstavbě či dokonce zatím pouze na papíře,“ tvrdí Radim Sayed, obchodní ředitel developerské skupiny Crestyl.

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

1 2 3 »