Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> V roce 2013 poskytly banky hypotéky za 149 miliard korun

Aktuality

V roce 2013 poskytly banky hypotéky za 149 miliard korun

11. 3. 2014 Hypotéky Loňský rok byl pro hypotéky velmi úspěšný. Díky rekordně nízkým úrokovým sazbám kolem 3 procent vzrostl meziroční růst objemu nově poskytnutých hypotečních úvěrů o neuvěřitelných 23 procent. Banky celkem poskytly na 92 600 úvěrů v celkové hodnotě 149,3 miliardy korun.

Hlavním důvodem rekordního počtu nově poskytnutých hypotečních úvěrů byly zejména nízké úrokové sazby, které se po celý rok 2013 pohybovaly kolem 3 procent a na krátkou dobu dokonce klesly i pod tuto hranici na 2,95 procent. Mírný růst úrokových sazeb byl zaznamenán až na konci roku a to o pár desetin procent na 3,09 procent.

„Vedle rekordních objemů byly rekordně nízké i úrokové sazby, které si v roce 2013 sáhly na své historické dno. V celkové produkci se proti minulým letům podepsal trend refinancování, který podle našich odhadů tvořil třetinu celkové produkce. Přesto je však zřetelný nárůst nových obchodů,“ komentoval výsledky Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

V roce 2012 byl meziroční růst objemu nově poskytnutých úvěrů pouhých 2,1 procent

Oproti roku 2012 byl rok 2013 úspěšnější v meziročním růstů téměř o 20 procent! V roce 2012 poskytly banky pouze 73 600 hypotečních úvěrů za 121,6 miliardy korun, což v meziročním růstu objemu znamenalo pouhých 2,1 procenta.

V roce 2013 banky poskytly občanům, obcím, městům i firmám přes 94 400 hypoték za 176,6 miliardy korun. Počet poskytnutých hypoték tak narostl o 26 procent. Tyto čísla zahrnují i refinancované hypotéky, jejichž přesný počet není znám.

Vývoj v roce 2014

Hypoteční odborníci nepředpokládají podobný dynamický vývoj jako v předešlém roce. Zároveň se však neočekává výrazný nárůst úrokových sazeb. Celkový počet poskytnutých hypoték bude i letos ovlivňovat rostoucí trend refinancování.

„Vývoj roku 2014 se dá těžko odhadovat. Minulý rok výrazně překročil naše očekávání a potvrdil, že přesné odhady je na začátku roku těžké predikovat. Navazujeme na v pořadí čtvrtý rok růstu hypotečního trhu v situaci příznivých úrokových sazeb a stabilních cen nemovitostí. Celkovou produkci bude i nadále ovlivňovat trend refinancování,“ dále uvedl Jan Sadil.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »