Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování
Aktuality

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

5. 3. 2018 Hypotéky Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Čísla z počátku letošního roku jednoznačně ukazují pokles zájmu. V lednu bylo uzavřeno o 1 500 hypotečních smluv méně než o měsíc dříve v prosinci. Následující měsíce ukáží, jak to s tím poklese bude, a zda se nejednalo pouze o přechodné období po “Vánocích”.

Průměrná sazba hypoték aktuálně činí 2,28 %

Sazby hypoték se začaly hýbat směrem nahoru před pěti měsíci. V lednu průměrná úroková sazba činila 2,28 %, což je o 0,9 více než v předcházejícím měsíci. Finanční odborníci sdílí jednotný názor, že sazby porostou i nadále a pravděpodobně výrazně rychleji než v roce 2017. A stávající čísla to zatím podporují.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Vyšší ceny se projevily i na zájmu lidí o nové hypotéky. Leden je sám o sobě nejslabším měsícem, letos však byl ještě slabší než obvykle. Letos bylo sjednáno celkem 7 783 nových hypotečních smluv, což je o 882 smluv méně oproti loňskému roku za stejné období. Nižší byl také celkový objem sjednaných hypoték, který činil 16,503 miliard korun. Od července 2017 to je vůbec nejnižší číslo.

Větší zájem je o refinancování

Daleko lépe je na tom refinancování hypotéky. Stále více lidí si uvědomuje, že refinancováním může získat výrazně výhodnější podmínky. Na rozdíl od klesající poptávky o nové hypotéky roste zájem o refinancování narůstá.

 

„V současné době jsou již k dispozici další údaje k bilancování předchozího roku. Ze statistik ČNB o úvěrech na bydlení vyplývá, že se za loňský rok rychleji navýšil objem refinancovaných úvěrů než nových úvěrů na bydlení,” uvádí Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum, a dodává: „Vzhledem k objemu nesplacených zůstatků úvěrů na bydlení na trhu, poklesu počtu nových úvěrů a skutečnosti, že více než dvě třetiny klientů stále zůstávají při změně fixace věrní svému původnímu poskytovateli úvěru, lze předpokládat, že v letošním roce bude boj o refinancování opět silný.”

Novinky na hypotečním trhu

Déle než rok je v platnosti zákon o spotřebitelském úvěru, který ovlivnil i hypoteční trh. Změny chystá také Česká národní banka, která v loňském roce bankám doporučila skoncovat s poskytování hypoték nad 90 % LTV. Letos se chce zaměřit na problematiku dofinancování oněch 10 % a více jinými úvěry.

 

To se ČNB nelíbí, jelikož i nadále si tak hypotéky berou lidé bez vlastních úspor. Od ledna by však banky neměly už jiný úvěr tolerovat. To se týká spotřebitelských úvěrů i úvěrů ze stavebního spoření. ČNB chce svým jednáním docílit toho, aby si hypotéky brali pouze ti, kteří se zvládnou vypořádat i s nárazovým nárůstem cen.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11. 9. 2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18. 7. 2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

8. 6. 2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12. 2. 2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

1 2 3 »