Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Získání hypotéky bude obtížnější
Aktuality

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017 Hypotéky Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Česká národní banka se rozhodla učinit přítrž levným hypotékám a bankám navrhla, aby od dubna 2017 přestaly nabízet hypotéky nad 90 % LTV. Navíc se po letech rozhodla ukončit intervence proti české koruně. Výsledek? Úrokové sazby hypotéky začaly růst a v březnu průměrná sazba činila 1,95 % a je velmi pravděpodobné, že hranici 2 % překonají v brzké době. Zájemci o hypotéku se zatím stále hrnou, ale již s obavami, zda dosáhnou na výhodnější úrok či nikoliv.

„ČNB počátkem dubna ukončila intervence na kurzu koruny k euru, postupně se začnou normalizovat výnosy státních dluhopisů a zvyšovat cena zdrojů. Nadále tak lze očekávat pozvolný růst sazeb,“ vyjádřil se k současnému vývoji Josef Rajdl, analytik ve společnosti Fincentrum.

 

Silné první čtvrtletí se již nebude opakovat

Říkají odborníci. V březnu byl zájem o hypotéky nejvyšší za poslední 4 měsíce a žádost o hypotéku podalo přes 10 000 klientů. Vyšší jsou i objemy, který oproti únor vzrostl o 2,2 mld. Kč na 21,131 mld. Kč.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Celkové počty a objemy hypotéky v 1. čtvrtletí 2016 a 2017 (v mld. Kč):

Měsíc

Počty 2016

Počty 2017

Objemy 2016

Objemy 2017

Leden

5 912

8 665

12 646

17 532

Únor

7 782

9 413

14,615

18 950

Březen

9 375

10 388

17,906

21 131

Celkem

23 069

28 466

45,167

57 613

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

 

V celkových hodnotách bylo první čtvrtletí 2017 výrazně silnější i oproti stejnému období v loňském roce i přesto, že tehdejší úrokové sazby byly nižší. Vyplývá to z výše uvedené tabulky. Důvodem je zřejmě obava z rostoucích sazeb a přísnějších podmínek.

 

ČNB plánuje další zpřísnění hypoték

První doporučení ČNB vůči bankám padlo v červnu 2016. Na základě doporučení přestaly banky od podzimu nabízet hypotéky nad 95 % LTV. Od počátku dubna se situace zhoršila a banky stáhly ze svých nabídek hypotéky na 90 % LTV. Navíc je omezený i celkový počet hypoték mezi 80 - 90 % LTV, kterých smí být nejvýše 15 % z celkového obejmu poskytnutých hypoték.

Aby banky nepřicházely o klienty, řeší nedostatek vlastních financí tím, že jim doporučují dofinancovat chybějící zdroje dalším úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření. To se však ČNB nelíbí. „S doporučeními není slučitelné, aby klient či instituce řešili nedostatek vlastních zdrojů klienta tím, že se zkombinují úvěry u různých institucí. Smysl a duch doporučení je jednoznačný: Klient by měl k pořízení nemovitosti použít zčásti vlastní zdroje. Instituce musí posuzovat celkovou zadluženost klienta, to je dívat se na všechny jeho úvěry,“ zdůraznila Denisa Všetičková z tiskového oddělení ČNB.

V procesu je navíc příprava novela zákona o ČNB. Pokud projde, dosavadní doporučení bankám přestanou být doporučeními a stanou se závaznými. Jednou z dalších podmínek je stanovení maximální výše půjčky dle příjmu na pětinásobek ročního příjmu. Pokud by je banka nedodržela, hrozila by ji pokuta až 10 mil. Kč.

 

Štítky: hypotéka | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

8. 12. 2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11. 9. 2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18. 7. 2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

8. 6. 2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

5. 3. 2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12. 2. 2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

1 2 3 »