Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Zlaté časy poskytovatelům hypoték pokračují

Aktuality

Zlaté časy poskytovatelům hypoték pokračují

20. 4. 2016 Hypotéky Zájem o hypotéky za poslední tři roky neustále roste. V loňském roce byly poskytnuty hypotéky o celkovém objemu 184 miliard korun a v letošním roce se očekává prolomení hranice 200 miliard korun. Hlavní příčinou jsou stále nízké úrokové sazby, které “lákají” k nákupům nemovitostí.

"Pokud budeme pokračovat ve zbylých měsících letošního roku stejně, jako jsme zahájili, tak loňský rekord pravděpodobně překonáme. Oficiální čísla sice ještě nebyla zveřejněna, ale odhadujeme, že trh hypoték v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 25 procent," potvrdil rostoucí zájem o hypotéky Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Vedle nízkých úrokových sazeb okolo 2 procent, rostoucímu zájmu o hypotéky nahrává také jejich lepší dostupnost pro širší veřejnost i celkově dobrá ekonomická situace v České republice. Lidem se daří, berou lepší peníze a tím roste i jejich ochota utrácet a investovat právě do nemovitostí a to nejen za účelem vlastního bydlení. Koupě nemovitosti je stále častěji brána jako výhodná investice do budoucnosti.

Vyšší poptávka zvyšuje ceny nemovitostí

Poptávka po bytech i domech k prodeji je natolik vysoká, že začíná převyšovat dokonce i nabídku. To znamená, že nízké ceny hypoték a vyšší zájem mají za následek bohužel i jeden negativní jev - rostoucí ceny nemovitostí. Negativní je to však pouze pro kupující. Pro prodávající je vyšší zájem i přes rostoucí ceny více než dobrou zprávu. Jejich zisky rostou.

"Můj osobní odhad je, že všichni developeři v Praze prodají osm tisíc bytů. To znamená, že růst bude více než desetiprocentní," odhaduje prodej bytů pouze pro oblast Prahy Evžen Korec, ředitel developerské firmy Ekospol. Nové byty se sice staví stále, ale v omezeném množství. Výstavbu údajně blokují zdlouhavá jednání o stavebních povoleních a také chybějící nový územní plán Prahy po roce 2020.

To vše má za následek jediné. Zájemců o koupi bytů přibývá, ale nabídka volných nemovitosti se neustále snižuje. A to platí jak pro nové tak i pro starší byty. Ceny nemovitostí rostou. "Čísla od kolegů z inzertních realitních serverů ukazují, že pokud je nemovitost kvalitní, získá až třicet odpovědí během jedné hodiny. A to i o víkendu. Na prohlídkách se pak zájemci předhánějí v navyšování cen. Znovu jsme se vrátili k velkému nedostatku nemovitostí," komentuje současnou situace na trhu s realitami Jiří Paták.

Levné úrokové sazby. Jak dlouho ještě?

Češi nakupují nemovitosti, protože jsou nízké úrokové sazby. Ty se však mohou za pár let změnit. "Každý se dívá na výši měsíční splátky, ale už se tolik nedívá na to, že si bere fixaci na pět let. Za pět let ale může být úroková sazba úplně jiná. Někteří klienti mají hypotéku takzvaně na krev. To znamená, že jim splátka vychází přesně do jejich rozpočtu. Ve chvíli, kdy se splátka zvýší, mohou se dostat do problémů," upozorňuje na možná rizika současných sazeb Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Podle hypotečních odborníků jsou jeho obavy zbytečně velké. Klienti by navýšení úrokových sazeb o jednotky procentních bodů měli zvládnout bez velkých problémů. Způsobů řešení je hned několik. V první řadě si již nyní mohou zvolit fixaci na delší dobu. Kromě pěti let si lidé současné sazby mohou zafixovat i na sedm nebo dokonce deset let. Po uplynutí fixace si mohou zvolit jiného poskytovatele a hypotéku si k němu převést za nových a lepších podmínek.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru zasáhne i hypotéky

Vláda připravuje nový zákon o spotřebitelském úvěru, který by měl ovlivnit i hypotéky. Sice již měl být uvedený v platnost, ve skutečnosti však právě probíhá teprve druhé čtení v Poslanecké sněmovně. Aktuální návrh usiluje o prosazení bezplatného předčasného splacení hypotéky a to až do výše 20 procent jednou za rok. Zvýšené náklady by se však mohly projevit zvýšením úrokových sazeb. Jaké však bude skutečné znění zákona, nikdo opravdu neví.

Podle některých odborníků je tento krok zbytečný stejně jako další regulace. "Možnost předčasně splatit část hypotéky je běžná už dnes. Je to způsob, jak se banky dokážou v rámci konkurenčního boje mezi sebou odlišit," uvedl Jiří Paták. Podle Vladimíra Zuzáka zásahy ze strany regulátora nejsou nutné. Vláda by se podle něho měla zaměřit spíše na zprostředkovatele hypotéky a realitních služeb, kde je prostoru pro zlepšování mnohem více.

Zprostředkovatelé hypoték budou muset mít k provozování této činnosti certifikaci  a přísnější pravidla se prý chystají i pro realitní makléře v podobě nového zákona o realitním zprostředkování. Zodpovědnější by však měli být také i samotní kupující. "Důležité je také to, aby dále rostla finanční gramotnost, aby se lidé o věc sami zajímali a aby vyhledávali společnosti, které jsou na trhu dlouho a mají dobré reference. Vyhýbat by se naopak měli různým garážovým firmám a podomním zprostředkovatelům," dodal Vladimír Zuzák.

Aby vám neunikly žádné informace ze světa hypoték, sledujte Úspory.cz. Kromě toho, že vám přinášíme aktuální zprávy a novinky, vám rovněž poradíme s výběrem nejvýhodnější hypotéky právě pro vás!

Štítky: ceny nemovitostí rostou | hypotéky online | nízké úrokové sazby u hypoték | předčasné splacení hypotéky zdarma | srovnání hypoték | úroková sazba hypotéky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »