Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Zpětná hypotéka může znamenat velké riziko pro seniory

Aktuality

Zpětná hypotéka může znamenat velké riziko pro seniory

21. 12. 2015 Hypotéky Na hypotečním trhu se objevil nový produkt - zpětná hypotéka, též také reverzní či seniorská hypotéka. Zatím ji nabízí pouze jedna společnost. V brzké budoucnosti však lze očekávat, že se objeví v nabídkách dalších společností. Podle České národní banky se jedná o rizikový produkt vedoucí k zadlužení.

Jedním z prvních klientů společnosti Finemo, která zpětnou hypotéku poskytuje, se stal pětašedesátiletý senior z Brna. Se starobním důchodem ve výši 11 tisíc korun si nevystačil a pomoci se mu nedostávalo ani od jeho rodiny. Proto si senior půjčil 237 299 korun, přičemž zastavil svůj dům v hodnotě 1,7 milionu korun a za sjednání půjčky zaplatil nemalý poplatek 30 tisíc korun. Deník Euro uvádí, že celková výše dluhu bude za 17 let a 10 měsíců činit neuvěřitelných 1,445 milionů korun.

I takto může vypadat zpětná hypotéka v reálném životě. Stručně řečeno, zpětná hypotéka je v podstatě úvěr zajištěný nemovitostí a určený výhradně zákazníkům starším 60 let. Česká národní banka před seniorskou hypotékou důrazně varuje. Domnívá se, že tento produkt cílí na seniory, kteří mívají velké problémy získat běžnou půjčku u banky.

„Produkt považujeme za vysoce rizikový. Když si vezmete ten vysoký úrok, ve finále seniorům anebo případně dědicům nezbude nic jiného než nemovitost stejně prodat. A vůbec nedokážeme odhadnout, k čemu by došlo, pokud by uprostřed vyplácení renty nebo i po skončení její výplaty společnost zkrachovala,“ kritizuje novinku Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Revoluční novinka nebo neetická půjčka?

Podle společnosti Finemo se jedná o zajímavou alternativu, jak si v pozdějším věku zajistit lepší kvalitu života. Peníze jim přitom nabízí ve formě vyplacení jednorázové částky nebo pravidelné měsíční renty. „Všichni klienti chtějí jednorázovou výplatu, rentu zatím nechtěl nikdo,“ říká Marek Rokoský, spolumajitel společnosti Finemo. Povinnosti splatit půjčku nastává ve chvíli smrti dlužníka, nebo pokud zákazník nemovitost prodá.

V České republice se zpětná hypotéka již objevila a to v roce 2008. Nabízela ji úvěrová společnost Hild z Maďarska a v jejím pojetí si vysloužila nelichotivé označení “obchodník se smrtí”. Společnost Hild na sebe nechala nemovitost převést a svým zákazníkům přislíbila doživotní rentu. Čím dříve zákazník zemřel, tím více společnost vydělala. To však údajně není případ společnosti Finemo, která nenabízí doživotní rentu, a zákazník o svou nemovitost nepřijde.

V plánu je půjčit více než 1 miliardu korun

Mnohem ekonomičtějším způsobem by bylo dům prodat, pořídit si novou nemovitost odpovídající aktuálním potřebám a zbytek financí použít k udržení životního standardu. Lidé v pozdějším věku se však neradi stěhují a zvykají si na nové místo a to je jeden z důvodů, proč jsou seniorské hypotéky úspěšné v zahraničí. Podobný úspěch očekává Finemo i v České republice.

Finemo má v plánu během následujících pěti let rozpůjčovat více než 1 miliardu korun zhruba 10 tisícům zákazníků. V současné době eviduje dvě stě žádostí a to zpětnou nabídku nabízí teprve od září, tedy necelé čtyři měsíce. V zákulisí se hovoří o dalších společnostech, které zpětnou hypotéku plánují zařadit do své produktové nabídky. Jedná se například o společnosti Qwert a Kocourkovu spořitelnu.

„Pokud se objeví poptávka, budeme o nabízení zpětné hypotéky uvažovat, v tuto chvíli ale nemáme produkt v nabídce připravený. Parametry této hypotéky musejí být velmi dobře nastaveny, aby se předcházelo možným nedorozuměním mezi dědici a z toho plynoucím případným právním komplikacím,“ uvedla Veronika Exnerová z tiskového centra České spořitelny.

Chcete se o zpětné hypotéce dozvědět více? Navštivte nás na stránkách Úspory.cz, kde se o hypotékách a dalších úvěrových produktech dočtete vše.

Štítky: levné hypotéky | reversní hypotéka | seniorská hypotéka | srovnání hypoték | srovnání hypoték online | zpětná hypotéka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »