Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Investování >> Kolísání hodnoty investice – jak s ním pracovat

Aktuality

Kolísání hodnoty investice – jak s ním pracovat

21. 9. 2016 Investování Při investování svých volných peněz do investičních fondů určitě zjistíte, že hodnota vaší investice různě kolísá směrem nahoru i dolů. Tyto změny hodnoty investice v čase se označují jako volatilita a jsou pro investování většinou typické. Musíte se zkrátka smířit s tím, že hodnota vaší investice jen neporoste, ale bude se někdy i snižovat. Kolísání hodnoty investice se však nemusíte bát a můžete na něm i vydělat.

Obecně platí, že větší volatilitu mají rizikové investice. Na nich sice můžete více vydělat, ale také musíte akceptovat různé - většinou krátkodobé propady hodnoty. Příkladem mohou být třeba akciové podílové fondy. Ty sice nabízí větší zhodnocení, ale jejich okamžitá hodnota se mění více, než třeba v případě fondů dluhopisových. To, že hodnota vaší investice může krátkodobě klesat, musíte akceptovat. Proč se ale takového kolísání nebát?

V dlouhodobém horizontu většinou vyděláte

Kolísání a poklesy hodnoty investice jsou v případě akciových fondů většinou krátkodobé v řádu týdnů či měsíců. Investice do těchto fondů se ale dělají na několik let. Během doporučené doby investice (většinou pět či šest let) hodnota vaší investice v konečném výsledku roste. Z dlouhodobého hlediska tak na investici do akciových fondů navzdory jejich vyšší volatilitě vyděláte. Nutno ale říct že většinou., protože žádná takováto předpověď nemůže být stoprocentní. Na výnosech z investic se totiž mohou projevit i různé "velké" události, jako jsou ekonomické krize a podobně. 

Pokud investujete pravidelně, náklady se průměrují

Dobrou strategií je investovat do akciových fondů pravidelně. V dobách růstu pak totiž těžíte ze zhodnocení investice, v době poklesu pak kupujete podílové listy fondu levněji. To vám snižuje průměrné náklady na koupi podílových listů a snižujete riziko nesprávného načasování investice. A jak jsme psali výše, v dlouhodobějším horizontu nakonec stejně s velkou pravděpodobností na investici vyděláte.

Shrnuto: Pravidelné investice v dobách poklesu jsou výhodné – kupujete levně a ihned naskočíte do růstového trendu. Volatilita tak hraje ve váš prospěch.

Štítky: akciové fondy | dlouhodobá investice | investice | kam investovat | podílové fondy |

Hodnocení článku:

Podobné články

6 největších chyb, který se dopouštíme při investicích

29. 5. 2017

Investování je jedním ze způsobů, jak vydělat peníze. Přesněji řečeno, jak zhodnotit své vlastní volné prostředky. Řada lidí vydělává více, než dokáže a chce utratit. Pomyslí si tedy, že by tyto peníze mohli vydělávat další peníze. A ono to také jde. Ovšem i investování je tak trochu věda a vyžaduje zodpovědný přístup jako jakákoliv jiná činnost.

Celá aktualita

Jak úspěšně investovat a čemu se vyhnout

30. 1. 2017

Investovat peníze? To je pro drtivou většinu Čechů něco nepředstavitelného. Ať už jde o investici do umění, akcií či nemovitostí, je faktem, že obyvatelé naší republiky nejsou příliš zběhlí ve světě financí a peníze směřují především na uspokojení aktuálních potřeb. Přitom rozumná investice může znamenat zásadní otočení finanční situace k lepšímu. Stačí být uvážliví a vyvarovat se banálních chyb, které představují rozdíl mezi úspěchem a selháním.

Celá aktualita

Svět investic: Co jsou dluhopisy a jak fungují

21. 11. 2016

O dluhopisech jste již zajisté slyšeli. Pravděpodobně se tak stalo v souvislosti s cennými papíry a investováním. Finanční a investiční poradci dluhopisy považují za jeden z nejjistějších způsobů investování. Pokud právě vy vážně uvažujete o koupi dluhopisů, nezapomeňte si zjistit všechny důležité informace.

Celá aktualita

Jak začít investovat? Pravidelně malou částku

29. 8. 2016

Jeden z nejlepších způsobů, jak začít investovat jen s minimem znalostí, je vkládat každý měsíc do některého z otevřených podílových fondů menší částku. V čem spočívá kouzlo pravidelného investování?

Celá aktualita

Podílové fondy – ideální investice pro začátečníky

21. 7. 2016

Nestačí vám už nízké zhodnocení peněz na spořicím účtu? Ani se moc nedivíme. Jejich výnosy jsou v posledních letech velmi nízké. Abyste dosáhli lepšího zhodnocení vašich právě volných peněz, musíte se stát investory. A nejlepší cesta k investicím vede přes podílové fondy.

Celá aktualita

Jaký jste typ investora?

8. 7. 2016

Zhodnocení vkladů na spořicích účtech poslední dobou nestojí za nic. I z tohoto důvodu se vyplatí raději volné peníze někam investovat. Možností máte hodně a během doby si je na tomto místě určitě postupně probereme. Zatím se ale podíváme, jaký jste typ investora.

Celá aktualita
;