Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

Aktuality

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015 Kreditní karty Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Všichni známe výhody bezkontaktních plateb a stejně tak je znají i zloději, kteří se snaží z takových karet co nejrychleji ukrást peníze. Podle § 116 zákona o platebním styku je klient odpovědný za všechny neautorizované transakce až do celkové výše 150 EUR (tj. něco přes 4 000 korun dle aktuálního kurzu) v případech, kdy byla škoda způsobena:

  • použitím ztracené či odcizené bezkontaktní platební karty
  • zneužitím platební karty tehdy, kdy nebyla zajištěna ochrana bezpečnostních prvků (PIN kód)

Ačkoliv vydavatelé karet MasterCard Europe a VISA Europe při spuštění bezkontaktního způsobu placení ujišťovali klienty, že případné zneužití bude reklamováno se 100procentní úspěšností, pokud se nejedná o trestný čin držitele karty, některé banky si zákonnou spoluúčast účtují.

Výše uvedeným zákonem se řídí důsledně a částku 150 EUR naúčtují klientovi jako spoluúčast například Citibank Europe, Cetelem, Expobank, GE Money Bank, Home Credit, mBank, Oberbank, Sberbank či UniCredit Bank. Existují však i banky, které neuznávají žádnou spoluúčast a klientovi vrátí veškeré zneužité prostředky (Air Bank, Česká spořitelna, Equa bank, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank).

ČSOB banka, J&T Banka a Zuno Bank řeší každou nastalou situace individuálně jako reklamaci. Vždy záleží na včasném oznámení ztráty a zneužití karty. Peníze vrací téměř vždy, došlo-li ke zneužití karty bez zadání PINu a bez vědomí klienta, a klient sám jedná zodpovědně a ztrátu či odcizení karty nahlásí co nejrychleji.

Počet bezkontaktních plateb bez zadání PINu není neomezený

Zneužití platebních karet mají zamezit tzv. sublimity. Aktivují se tehdy, kdy dojde k překročení limitu počtu provedených plateb nebo celkového objemu transakcí do 500 korun v jeden den. V takovém případě je zadání PINu požadováno i při platbě do 500 korun. Tyto sublimity mají všechny české banky, ale z bezpečnostních důvodů je nechtějí zveřejňovat.

Jedinými bankami, které své limity prozradily, jsou Zuno Bank a Cetelem. Zuno banka požaduje autorizace v případě po sobě jdoucích bezkontaktních plateb ve výši 1 500 korun. Zloděj tedy nemůže ukrást více, než je právě tato částka. U Cetelemu nelze bez autorizace provést během 60 minut 3 transakce ve výši do 500 korun. Poté je nutné zadat PIN, a pokud se tak nestane, klienta ihned zkontaktuje pracovník call centra a ověří oprávněnost provedených transakcí.

Nechcete bezkontaktní čip? Deaktivujte jej nebo si pořiďte pouze kontaktní kartu

Bezkontaktní čip je již standardní součástí všech vydávaných karet. V případě nezájmu o tento čip je možné jej deaktivovat. Ne každá banka však deaktivaci provádí. Například Česká spořitelna je ochotná bezkontaktní čip zcela vypnout. Zdarma je tento úkon prováděn u vydání nové karty či výměny staré. V případě platné karty je to možné pouze za poplatek 200 korun. U Air Bank je možné nastavení denního limitu na 0 korun. Poté lze bezkontaktně platit pouze při offline platbách a to do výše 500 korun. Citibank je ochotná bezkontaktní čip zablokovat pouze na kreditní kartě, u debetní karty to možné není.

Stále však můžete zažádat o čistě kontaktní kartu, která bezkontaktní platby neumožňuje vůbec. Na požádání vám ji vydá Cetelem, ČSOB banka, GE Money Bank, Komerční banka, mBank, Oberbank a Raiffeisenbank. Poplatek si účtuje pouze ČSOB, Oberbank a Raiffeisenbank a jeho výše se odvíjí od typu karty a pohybuje se od 20 do 350 korun. Era bank kontaktní karty dokonce vůbec nevydává.

Zajímáte se o platební karty, jejich výhody a nevýhody? Sledujte Úspory.cz a veškeré novinky se dozvíte ihned! Navíc si zde můžete vybrané kreditní karty porovnat a vybrat si tu nejvýhodnější.

Štítky: bezkontaktní karty | bezkontaktní platby | kreditní karty | kreditní karty online | platební karty | srovnání kreditních karet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

Česká pošta začala přijímat platební karty

17. 10. 2015

Česká pošta byla dlouhodobě kritizována za to, že odmítala akceptovat platební karty s výjimkou karet skupiny ČSOB. To již od posledního zářijového dne neplatí. První pobočkou, kde bylo možné zaplatit platební kartou, se stala Česká pošta Praha 3 Olšanská. Do konce roku 2016 by mělo být možné zaplatit celkem na 691 pobočkách.

Celá aktualita

1 2 3 »