Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Češi stále častěji upřednostňují platby kartou. Jejich počet vzrostl na 11,14 milionu

Aktuality

Češi stále častěji upřednostňují platby kartou. Jejich počet vzrostl na 11,14 milionu

26. 8. 2015 Kreditní karty Platba kartou je rychlá, bezpečná a pohodlná. Nemusíte sebou nosit příliš velkou hotovost a o svých výdajích máte dokonalý přehled. To jsou hlavní důvody, proč stále více Čechů raději používá platební karty. Čísla tento trend jednoznačně potvrzují. Počet používaných karet neustále narůstá.

Za první pololetí letošního roku 2015 stoupl počet vydaných karet o 107 tisíc na celkových 11,135 milionů karet. Z toho je 8,89 milionů debetních karet a 2 milion karet kreditních a 248 557 tzv. charge karet. Bezkontaktních platebních karet je 7,4 milionů. Bezkontaktní platby je možné uskutečnit na více než 60 tisících obchodních místech, což je o 12 procent více oproti loňském roku.

Počet uskutečněných bezkontaktních transakcí zaznamenal dokonce nárůst o 109 procent v celkovém objemu 52 miliard korun. Tato čísla zveřejnilo Sdružení pro bankovní karty, které předpokládá nárůst i v druhém pololetí tohoto roku. Velkým hitem jsou také nové bezkontaktní platební prostředky - nálepky.

Počet platebních karet:

Typ karty/Rok 2012 2013 2014 1. pol. 2015
Debetní karty 7 636 852 7 945 804 8 731 223 8 886 228
Kreditní karty 2 269 397 2 075 106 2 012 394 2 000 447
Charge karty 266 631 229 741 276 973 248 557
Celkem 10 172 883 10 250 651 11 027 590 11 135 433

 

Vydané platební karty dle výrobce:

Výrobce MasterCard VISA Dinners Club Ostatní
Počet 6 339 518 4 540 433 10 760 244 722

Zdroj: Sdružení pro bankovní karty

Češi patří k zemím, kde se kreditní karty využívají nejvíce. "Na domácím trhu bylo k 30. červnu 2015 v oběhu 11 135 433 platebních karet, v provozu bylo 4 562 bankomatů a 97 493 obchodních míst akceptujících platební karty. Výrazný progres je zaznamenán v oblasti bezkontaktních technologií a NFC. Během druhého čtvrtletí 2015 se uskutečnilo téměř 70 procent všech transakcí s využitím bezkontaktní technologie/NFC. Česká republika se řadí v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím," potvrzuje Roman Kotlán, výkonný ředitel sdružení.

Nejvyšší úroveň elektronického placení je na severu Evropy

Hotovostní platby sice stále převládají, ale s novými technologiemi lze předpokládat, že bezhotovostní platby se brzy ujmou vedení.

"Doba bezhotovostní je ale ještě daleko, což se týká i České republiky. Ta je podle počtu elektronických transakcí stále na chvostu Evropy. Nemůžeme se zatím rovnat zemím jako Norsko, Švédsko či Izrael, kde je elektronické placení na mnohem vyšší úrovni. My jsme ale optimisty a věříme, že díky novým technologiím dojde brzy ke změně poměru mezi hotovostními a bezhotovostními transakcemi směrem ke placení kartou," říká Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Česko a Slovensko.

Platebními kartami je již možné platit téměř cokoliv, kdekoliv a v jakékoliv částce. Ještě před pár lety bývalo běžné, že obchody nepřijímaly karty v případě částek pod 100 korun. To dnes neplatí. Průměrná částka uhrazená kartou se tak snížila na 185 korun oproti loňským 207 korun. Mnozí lidé nemají problém zaplatit kartou pouhých 50 korun i méně.

Platba kartou je pohodlná, bezpečná a rychlá

Platební karty disponují stále vyšším počtem výhod. Poměr hotovostních a bezhotovostních transakcí se pomalu vyrovnává. Alespoň u nás. Na severu Evropy jsou mnohem dále a dokonce uvažují o zrušení klasických peněz. V čem jsou platební karty výhodnější?

Nemusíte nosit hotovost

Díky platební kartě u sebe máte vždy dostatek peněz. Nemusíte tedy přemýšlet nad tím, zda u sebe máte dostatek hotovosti.

Bezpečné placení

Zabezpečení karet je stále dokonalejší a možné zneužití je doslova nemožné. Vaše peníze jsou chráněné bezpečnostním kódem (PIN) a dalšími bezpečnostními prvky. Pokud kartu ztratíte nebo Vám bude odcizena, můžete ji s okamžitou platností zablokovat.

Rychle a pohodlně

Díky bezkontaktním technologiím je placení kartou stále jednodušší. Stačí přiložit kartu a je zaplaceno. I se zadáváním PIN kódu u plateb nad 500 korun nezabere platba více než pár sekund času. Platby kartami jsou navíc na rozdíl od výběrů z bankomatů levnější a v mnoha případech jsou dokonce zadarmo.

Online platby

A navíc můžete s platebními kartami zaplatit také online v internetových obchodech. I tyto platby disponují přísným zabezpečením. Platby jsou okamžité a opět nemusíte řešit hotovost při dodání zboží. Pokud by navíc zboží přišlo poškozené či jiné, banka Vám pomůže získat peníze zpět.

Hledáte ideální platební kartu? Porovnejte si platební karty na Úspory.cz!

Štítky: bezkontaktní karty | bezkontaktní platby | bezkontaktní technologie | debetní karty | kreditní karty | platební karty |

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »