Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

Aktuality

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016 Kreditní karty Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Říkáte si, proč tedy vůbec platební karty přijímají? Musí. Důvodem je konkurenční boj o zákazníky. Obliba plateb kartami je stále vyšší a Češi na tom nejsou jinak. Naopak pro většinu Čechů je samozřejmé, že za nákup v jakékoliv hodnotě mohou zaplatit rychle bezkontaktní platební kartou, aniž by u sebe museli mít hotovost.

Evropská unie nastavila stropy u mezibankovních poplatků

Obchodník, který karty nepřijímá, se dostává do značné nevýhody. Kvůli odmítnutí platebního terminálu může velice rychle přijít o klienty. Za každou bezhotovostní platební transakci však musí zaplatit poplatek bance. Tento poplatek je označován jako tzv. interchange fees a banky si jej účtují za všechny provedené bezhotovostní transakce.

Co znamená interchange fee?
Jedná se v podstatě o odměnu bance, která platební karty vydala, a tvoří jednu ze 3 složek ceny, kterou obchodník za používání platebního terminálu zaplatí. Poplatek si účtuje také karetní asociace a banka, která obchodníkovi poskytla platební terminál a bezhotovostní transakci zprostředkovává. Mezi další služby, které banka obchodníkům běžné poskytuje, je například monitoring podezřelých transakcí, servis, zákaznická linka a další.

„Platební terminál jsme v obchodě zavedli už dávno, abychom obstáli v konkurenci. Kdybychom ho neměli, lidé by k nám chodili méně nebo vůbec. Musíme si i hodně hlídat ceny, kvůli velkým řetězcům, třeba v době různých akcí. To nám nedovolilo ani kvůli poplatkům zvednout ceny, všechno platíme z vlastní kapsy,” podobné názory se ozývají stále častěji mezi drobnými obchodníky.

Na konci loňského roku, konkrétně 9. prosince, začala platit nová pravidla pro účtování mezibankovních poplatků ve všech zemích Evropské unie. Banky si od tohoto dne nemohou účtovat libovolné částky. U plateb debetními kartami je nastavený limit 0,2 procenta z uhrazené částky a 0,3 procenta u plateb provedených kreditními kartami.

O snížení poplatku si čeští obchodníci velice často musí žádat  sami. „Za každou uskutečněnou platbu kartou v mém obchodě jsem bance platil 2,3 procenta, minimálně však tři koruny, z výše platby. Po mém dotazu v bance, zda se snížení mezibankovního poplatku dotkne i nás, malých obchodníků, mi poplatek snížili na dvě procenta a minimálně dvě koruny,” uvedl majitel menšího papírnictví z Opavy, který si nepřál být jmenován.

Poplatky zaplatí zákazník

Podle nových pravidel se obchodníci mohou rozhodnout, zda budou platební karty přijímat, a od jaké částky. „Prodejce může odmítnout přijetí platební karty pod stanovenou peněžitou hranici. Má totiž povinnost přijímat pouze zákonné peníze, tedy tuzemské bankovky a mince. Přijímání platebních karet je jeho dobrovolnou aktivitou a může si proto určit pravidla. Odmítnutí karet tak není ani diskriminací spotřebitele. Ovšem spotřebitel o tom musí být předem informován,” říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení d´Testu.

Za použití platební karty si mohou obchodníci dokonce naúčtovat poplatek přímo od zákazníka. A někteří obchodníci tak udělali. Je to jeden ze způsobů, jak eliminovat náklady, které musí bankám uhradit. Bohužel tento krok zákazníci vnímají velice negativně. Mnozí obchodníci od toho raději opouští, aby nepřišli o zákazníky, kteří raději půjdou do obchodu, kde po nich žádný poplatek chtít nebudou.

Platit kartou je rychlé. Některé platební a to zejména kreditní karty navíc přináší výhody, které spotřebiteli ušetří nebo dokonce vrátí část utracených peněz. Najděte si takovou kartu i pro sebe na Úspory.cz!

Štítky: bezkontaktní karty | interchange fee | kreditní karty | mezibankovní poplatky | platební karty | srovnání kreditních karet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

Česká pošta začala přijímat platební karty

17. 10. 2015

Česká pošta byla dlouhodobě kritizována za to, že odmítala akceptovat platební karty s výjimkou karet skupiny ČSOB. To již od posledního zářijového dne neplatí. První pobočkou, kde bylo možné zaplatit platební kartou, se stala Česká pošta Praha 3 Olšanská. Do konce roku 2016 by mělo být možné zaplatit celkem na 691 pobočkách.

Celá aktualita

1 2 3 »

;