Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Každá třetí platba kartou v Česku je bezkontaktní

Aktuality

Každá třetí platba kartou v Česku je bezkontaktní

12. 6. 2014 Kreditní karty Česko patří k zemím s největším počtem provedených bezkontaktních platebních transakcí. V prvním čtvrtletí letošního roku bylo provedeno více než 100 milionů transakcí platební kartou a z toho jich 32 milionů bylo uskutečněno prostřednictvím bezkontaktní platební karty.

Sdružení pro bankovní karty uvedlo, že každá třetí platba kartou je bezkontaktní, přičemž počet bezkontaktních karet tvoří polovinu. Celkem je v Česku aktivních 4,32 milionů bezkontaktních karet z celkového počtu 10,125 milionů. „Česko se v tomto ohledu řadí k nejvyspělejším evropským zemím," říká výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.

Sdružení rovněž uvádí, že počet transakcí se meziročně zvýšil o 18 milionů a celkový objem vzrostl o 10,7 miliardy korun.

Bezkontaktní karty vydávají všechny banky v České republice až na dvě - UniCredit Bank a Sberbank. Ty je plánují do své produktové nabídky zavést nejpozději do konce tohoto roku.

“Bezkontaktně” utratili Češi 15,3 miliardy korun

Za první čtvrtletí utratili Češi celkem 69 miliardy korun. “Bezkontaktně” bylo z této částky uhrazeno 15,3 miliard korun, což je 22 procent. S tím souvisí také přístup obchodníků, kteří zavádí nové bezkontaktní terminály. Nyní jich je v České republice 31 tisíc z celkového počtu 85 tisíc. Do tří let budou bezkontaktní karty přijímat všechny terminály.

Bezkontaktně platí Češi zejména drobné nákupy do výše 500 korun, u kterých není nutné uvádět PIN kód. Průměrná platba tedy činí 486 korun. U kontaktních plateb činí průměrná výše nákupu 873 korun.

Cílem je vytlačit hotovost

Banky a karetní společnosti se snaží prostřednictvím bezkontaktní technologie vytlačit hotovost. Vzorem je Velká Británie, kde je prostřednictvím platebních karet provedeno 30 procent všech útrat.

Náš tip: Širokou nabídku kreditních karet najdete na Uspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »