Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

Aktuality

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016 Kreditní karty V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Bezúročné období

Platba kreditní kartou je vlastně půjčka od banky. Na rozdíl od klasického úvěru však u kreditní karty platí takzvané bezúročné období, ve kterém má klient možnost splatit výši využitých financí bez jakéhokoliv úroku. Trvá většinou kolem 40 nebo 50 dnů. Pokud v tomto období nestihnete dlužnou částku zaplatit, počítejte s úroky klidně i 20%. A to není málo.

Rozhazování

Jelikož kreditní karta nabízí snadný přístup k penězům, je její používání určitou výzvou v ohledu schopnosti racionálně hodnotit svou finanční situaci. V žádném případě by si kreditní kartu neměl pořizovat člověk, který rád utrácí a jeho měsíční příjem se pohybuje na hranici průměru. Kreditní karta logicky láká k tomu, abyste ji využili – partnerské programy nabízí slevy v obchodních řetězcích i drahých restauracích a klient si tak může usmyslet, že všechno vyzkouší, případně nakupuje, aniž by si byl plně vědom, jakou zodpovědnost používání kreditní karty vyžaduje. Kreditní karta patří do rukou zodpovědným lidem.

Na bankomat raději zapomeňte

Účel kreditní karty je především platit bezhotovostně. Jde přece jen o úvěr a banka chce mít přehled o tom, co s penězi děláte. Jednou z velkých nevýhod kreditní karty je proto často vysoký poplatek za výběr hotovosti z bankomatu, a to i v případě výběru z bankomatu přímo od banky, která vám kartu zprostředkovala. Může jít o 30 korun, ale také 90 i více korun, podle toho, kolik chcete z bankomatu vybrat. Pokud pak banka chce procentuální poplatek z vybrané částky, můžete se dostat i k tisícovce.

Štítky: banky | bezhotovostní platební operace | bezúročné období | debetní karty | kreditní karty | nevýhody kreditní karty | platební karty | spotřebitelské úvěry |

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

Česká pošta začala přijímat platební karty

17. 10. 2015

Česká pošta byla dlouhodobě kritizována za to, že odmítala akceptovat platební karty s výjimkou karet skupiny ČSOB. To již od posledního zářijového dne neplatí. První pobočkou, kde bylo možné zaplatit platební kartou, se stala Česká pošta Praha 3 Olšanská. Do konce roku 2016 by mělo být možné zaplatit celkem na 691 pobočkách.

Celá aktualita

1 2 3 »