Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Kreditní karty – první část

Aktuality

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016 Kreditní karty Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Kreditní karta obecně

Kreditní karta má několik výhod, které ocení především ti, kteří jsou spolehliví při platbách. V opačném případě vás totiž kreditní karta dostane do závratných dluhů.

Největší výhodou je rozhodně použitelnost v zahraničí. Pokud hodláte cestovat a utrácet v cizině, kreditní karty téměř vždy nabízejí mnohem lepší kurz, než směnárny a samotné banky. Oblíbené jsou rovněž bonusy za nákup specifického zboží od partnerů karty. Pokud totiž kreditní kartou za takové zboží zaplatíte, můžete dostat část ceny zpět. S tím je i spojen přehršel slev v partnerských restauracích a obchodech, z nichž některé mohou klidně dosáhnout i 50%.

Pokud platíte kreditní kartou, svým způsobem si berete od banky půjčku, kterou později budete muset zaplatit (na rozdíl od debetní karty, kde využíváte svoje dostupné finance). Je proto třeba dbát opatrnosti při výběru hotovosti nebo při jiném bankovním styku. Kreditní karta je totiž primárně určena pro bezhotovostní platbu a případné výběry peněz  z bankomatu je nutné počítat s (v porovnání s běžnými debetními kartami) poměrně vysokými poplatky. Ty jsou navíc ještě vyšší, pokud byste chtěli vybírat z bankomatu v zahraničí. Tomu se rozhodně vyhněte.

Pokud jde o nevýhody, není jich zase tolik. Vysoké poplatky a úroky v případě nesplacení úvěru jsou logické. Největší nevýhodou tak stále zůstává skutečnost, že kreditní karta láká utrácet. Pokud nejste dostatečně zodpovědní, můžete si na platbu kreditní kartou zvyknout natolik, že nebudete schopni později utracené finance splatit. A v takovém případě je lepší klasická debetní karta.

Štítky: banky | debetní karta | kreditní karty | platební styk | výhody kreditních karet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

Česká pošta začala přijímat platební karty

17. 10. 2015

Česká pošta byla dlouhodobě kritizována za to, že odmítala akceptovat platební karty s výjimkou karet skupiny ČSOB. To již od posledního zářijového dne neplatí. První pobočkou, kde bylo možné zaplatit platební kartou, se stala Česká pošta Praha 3 Olšanská. Do konce roku 2016 by mělo být možné zaplatit celkem na 691 pobočkách.

Celá aktualita

1 2 3 »