Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Lze bezkontaktní platební karty jednoduše zneužít?

Aktuality

Lze bezkontaktní platební karty jednoduše zneužít?

26. 11. 2013 Kreditní karty V uplynulých dnech se objevila zpráva, že bezkontaktní platební karty lze velmi snadno zneužít. Za touto zprávou stojí občanské sdružení Iuridicum Remedium. Jaká je skutečnost?

Před několika dny přišlo sdružení Iuridicum Remedium se zprávou, která vyděsila stovky i tisíce majitelů bezkontaktních platebních karet. Podle sdružení je možné tyto karty, jejichž obliba stále vzrůstá, velmi snadno zneužít za pomoci zařízení, které na dálku dokáže přečíst všechna důležitá data. Odborníci však uvádí, že takto jednoduché to v žádném případě není.

Lze ukrást peníze na dálku? Odborníci tvrdí, že nikoliv

Sdružení ke svému testu použilo NFC čtečku, kterou si jednoduše koupili na internetu, zdarma stažený software. Podle nich lze tímto způsobem přečíst údaje z karty a převést je na jiný účet nebo provést platbu.

Podle odborníků není třeba panikařit, protože zneužití platebních karet tímto způsobem není tak snadné. „Jedná se o uměle vyvolaný problém, který i nezávislí experti vyvracejí. S vyčtenými údaji nelze podniknout téměř nic, a navíc jde o údaje na kartě běžně viditelné, vyjma CVC/CVV kódů, které takto vyčíst nelze. Na internetu tedy nezaplatíte. Při platbách na terminálu je pak každá transakce zabezpečena dynamickými prvky, které se v kartě dopočítávají, a ty tedy rovněž vyčíst nelze. Bez těchto prvků jednoduše nezaplatíte,“ řekla Milada Franek z GE Money Bank.

Její slova potvrdil také zástupce společnosti MasterCard Europe. „Podmínky pro bezkontaktní placení jsou nastaveny tak, aby byla co nejvíce zaručena jejich bezpečnost. Na bezkontaktních kartách je řada šifrovacích mechanismů a také technologická omezení, díky kterým lze karty přečíst jen z relativně malé vzdálenosti. Před platbou musí být navíc karta nejprve aktivována platebním terminálem. Podle standardů MasterCard a Maestro nejde z karty přečíst ani jméno, ani CVC kód.“

Ještě větší zabezpečení

Banky, které bezkontaktní platby nabízí, však chápou obavy svých klientů, a proto pomalu přichází s novým systémem ověřování plateb, tzv. 3D Secure. Klient na svůj mobilní telefon obdrží jednorázový kód, jehož zadáním platbu potvrdí. I přes kompletní znalosti údaje o karty, by pak zneužití bylo možné pouze s přístupem na klientův telefon. Dalšími způsoby, jak se před útočníky ochránit, je například používání ochranného pouzdra či nastavení limitů i internetových plateb.

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »