Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

Aktuality

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016 Kreditní karty V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Na jednu stranu to nezní úplně nemožně. Je přece pravda, že bezkontaktní kartu stačí přiložit k platebnímu terminálu vybaveného bezkontaktní technologií (což jsou dnes téměř všechny) a peníze se strhnou bez zadání PIN kódu či podpisu. Je vcelku logické, že zmiňovaná fotografie vzbudila mezi lidmi zděšení a to nejen v ČR, ale i po celém světě. Než však podlehnete panice a začnete své platební karty obalovat speciálními odstíněnými kryty, ujistěte se, že nejde pouze o planý poplach.

Podléhat panice je ztrátou času?

Opravdu se domníváte, že by bezkontaktní placení bylo natolik mizerně zabezpečené, že by stačilo přiložit terminál poblíž kabelky či kapsy? Britská organizace UK Cards Association uvádí, že dosud neevidovala žádné zneužití platební karty tímto způsobem, a vzniklý rozruch tudíž považuje za zcela zbytečný. Ani v České republice není žádný takový případ znám.

Podívejme se tedy blíže na to, jak bezkontaktní platby fungují. Aby bylo možné strhnout peníze z bankovního účtu, jen nutné nejen vlastnit bezkontaktní platební terminál, ale také mít terminál propojený s některou bankou. A takový podvod by byl velice snadno vystopovatelný, protože veškeré platby jsou patřičně kontrolovány. Každá provedená bezkontaktní platba je vystopovatelná až k cílovému bankovnímu účtu. Jakákoliv podezřelá transakce je okamžitě evidována a vyšetřována. Zloděj, který by se o tento krok pokusil, by byl velice snadno a rychle odhalený.

Reálnější způsobem okrádání lidí spočívá v modifikovaném platebním terminálu nebo mobilním telefonu. Napadení tímto způsobem se demonstrovalo již na několika hackerských konferencích, ale zatím nebylo zaznamenáno v reálném životě. Další pozitivní zprávou je fakt, že u bezkontaktních karet nelze strhnout bez zadání PIN kódu vyšší částku než 500 korun.

Přečtěte si údaje z vlastní karty

Hodně se diskutuje o technologií NFC. Máte-li mobilní telefon, který tuto technologii podporuje, můžete si sami přečíst informace o své bezkontaktní platební kartě. Kromě mobilního telefonu budete potřebovat pouze mobilní aplikaci pro Android Credit Card Reader. Aplikaci jednoduše nainstalujete, zapněte a telefon přiložte ke kartě.

Přiložením telefonu ke kartě získáte následující informace:

  • 16místné hlavní číslo
  • Datum expirace (platnost)
  • Typ a vydavatele karty
  • Zbývající počet pinů
  • Výpis posledních plateb kartou

Co však nezískáte, a co je při provedení plateb na internetu zásadní, je PIN kód a CVV, tedy třímístný kód napsaný na zadní straně platební karty.

Na konferencích bývají předváděny příklady útoků. Typický příklad vypadá následovně: Zloděj se do mobilního zařízení dostane pomocí aplikace, která umí pracovat s uváděnou technologií NFC. K napadenému zařízení se připojí pomocí dalšího telefonu, přičemž předpokládá, že se napadený telefon nachází poblíž platební karty (kabelka, kapsa, apod.). Tímto způsobem by “šlo” provádět bezkontaktní platby stejně, jako by měl kartu v ruce. Ve skutečném životě tento útok nikdo nepotvrdil.

Jak je patrné, technologických překážek bránícím zneužitím platebních karet, je více. Zařízení by muselo mít opravdu silný signál a muselo by být propojené s platebním systémem. Riziko je opravdu minimální a výrazně nižší než kamery umístěné na bankomatech, jejichž cílem je přečíst PIN kód. Pokud se však i nadále cítíte ohrožení, nic vám nebrání v použití speciálních stínících pouzder či peněženek.

Platební karty, debetní i kreditní, dnes již z velké části fungují bezkontaktně. Platby jsou díky této technologii rychlejší. S kreditními kartami můžete získat i další výhody, podívejte se na Úspory.cz, kde si vybere každý!

Štítky: bezkontaktní platby | bezkontaktní technologie | kreditní karty | kreditní karty online | NFC | srovnání kreditních karet | zneužití kreditní karty |

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

Česká pošta začala přijímat platební karty

17. 10. 2015

Česká pošta byla dlouhodobě kritizována za to, že odmítala akceptovat platební karty s výjimkou karet skupiny ČSOB. To již od posledního zářijového dne neplatí. První pobočkou, kde bylo možné zaplatit platební kartou, se stala Česká pošta Praha 3 Olšanská. Do konce roku 2016 by mělo být možné zaplatit celkem na 691 pobočkách.

Celá aktualita

1 2 3 »