Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Platební kartou bude možné zaplatit jízdné v MHD

Aktuality

Platební kartou bude možné zaplatit jízdné v MHD

2. 1. 2015 Kreditní karty Od jara příštího roku budou moci cestující na lince 119 mezi Dejvickou a letištěm Václava Havla použit k zaplacení jízdného také bezkontaktní platební kartu. Na projektu, který byl schválen Dopravním podnikem hlavního města Prahy, spolupracuje Česká spořitelna se společností TELMAX.

Novinka je určená nejen pro Pražany, ale zejména pro zahraniční turisty. Ti již nebudou muset řešit výměnu měny na letišti, ale jízdenku jednoduše zaplatí svou platební kartou. Nyní pouze přiloží platební kartu k odbavovacímu terminálu stejně jako v mnoha dalších evropských městech.

„Bezkontaktní platby jízdného bankovní kartou budou během několika let běžným evropským standardem. Praha je velmi oblíbenou a vyhledávanou destinací pro návštěvníky z celého světa a je dobré, když jim i ve veřejné dopravě nabídne komfortní a bezpečné řešení, jak si zakoupit jízdenku,“ říká Miroslav Slavík, obchodní ředitel společnosti TELMAX.

Infobox: O společnosti TELMAX

Společnost TELMAX vstoupila na český trh v roce 2007. Je dodavatelem informačních systémů a technologií v dopravě a rovněž nabízí služby v oblasti projektového řízení, konzultací a vývoje softwaru a hardwaru na zakázku. Jejími klienty jsou společnosti z oblasti dopravy, přepravy, logistiky i veřejného sektoru.

Pro pražskou MHD společnost TELMAX dodala speciální upgradované odbavovací jednotky FCU 800, které byly nainstalovány do vybraných dopravních prostředků společně s upgradovanými softwarovými aplikacemi Prodej jízdenek a samoobsluženým odvodem tržeb od řidičů.

Bezkontaktní platební karty jsou v Česku velmi oblíbené

Bezkontaktními platebními kartami je v České republice možné platit teprve od roku 2011. Díky bezkontaktní technologii je možné pouze přiložit platební kartu k terminálu a platba proběhne během pár vteřin. Platba kartou tak byla výrazně urychlená a navíc je mnohem bezpečnější díky tomu, že není nutné kartu vydávat z vlastních rukou.

Jako první začala vydávat bezkontaktní platební karty Česká spořitelna a první platba proběhla 20. července v Globusu v Čakovicích (Praha). „Bezkontaktní platební karty, které jsme začali masově vydávat jako první banka v ČR, se na českém trhu velmi rychle zabydlely. Jen za letošní rok lidé zaplatili přes naše bezkontaktní terminály nákupy v hodnotě přes 44 miliard korun. Češi tak stejně jako zahraniční turisté mohou využít jednoduchou a rychlou platbu při přepravě na letiště,“ uvedl Jiří Vajgl, manažer bankomatové sítě a platebních terminálů České spořitelny.

S možností zaplatit jízdné v MHD jsou spokojeni nejen klienti, ale také výrobci platebních karet. “Visa Europe vítá zavedení možnosti platit v pražské MHD bezkontaktní platební kartou. Je to velký přínos pro cestující a jsme rádi, že se Praha tímto krokem přidává k předním světovým metropolím. Nesporné výhody má toto řešení i pro město, které se nemusí zabývat vydáváním a správou karet. Navíc se jedná o otevřený systém, který lze vylepšovat a rozšiřovat vždy podle aktuálních potřeb, aniž by to znamenalo další zbytečně vysoké náklady na průběžnou modernizaci,“ uvedl například Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Štítky: platební karty |

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »