Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Platební karty místo tradičního kapesného

Aktuality

Platební karty místo tradičního kapesného

14. 9. 2015 Kreditní karty Moderní technologie postupně pronikají do všech možných oblastí. Mnozí rodiče například přechází od tradičního kapesného v hotovosti ke studentským účtům a platebním kartám. Podle odborníků je to krok správným směrem. Děti se tak naučí mnohem dříve a hlavně lépe hospodařit s penězi.

Nový školní rok začal a děti jsou opět o rok starší. Kromě klasických předmětů je důležité děti připravit také na skutečný život. Jednoho dne budou muset převzít odpovědnost za svůj život do svých rukou. Bude se jim hodit, pokud budou umět správně zacházet s penězi. Naučit děti hospodařit s penězi je však nelehká věc. Ideální dobou začít, jsou právě školní léta.

Kapesné aneb první “moje” peníze

Mít a vychovávat děti je smyslem lidského života. Úkolem rodičů je připravit děti na skutečný život, předat jim své zkušenosti a znalosti. Potřeby související s výchovou a vzděláním jsou povinni zajišťovat dětem až do 26 let, pokud se dítě rozhodně vystudovat vysokou školu. Po tuto dobu by se jim rodiče měli snažit vštípit zásady správného hospodaření s penězi.

Velmi účinné je dávat dětem kapesné již od raného dětství. Dítě takto dostává své první peníze, uvědomuje si jejich hodnotu a zjišťuje, co všem si za ně může pořídit. Časem zjišťuje, že peníze jsou “nedostatkovým” zbožím. A zjistí, že s penězi se musí nakládat (a utrácet) obezřetně.

Moderní rodiče začínají svým dětem zakládat běžný účet, na který jim pravidelně posílají stanovenou částku. Dítě může mít již od svých osmi let vlastní platební kartu. Nejenže se naučí hospodařit s penězi, které má k dispozici, ale zároveň se naučí pracovat s běžným účtem, platební kartou i internetovým bankovnictvím.

„Dnešní děti jsou zvyklé pracovat odmalička s moderními informačními technologiemi. Proto by mělo být i jejich finanční vzdělávání vedeno touto formou. Musejí si zvykat na to, že v dnešním světě financí mají zásadní místo právě platební karty a internetové, potažmo mobilní bankovnictví,“ říká Matouš Michněvič, ředitel pro produkty ve společnosti MasterCard.

Další možností je předplacená platební karta, kterou rodiče “nabijí” a dítě ji využívá jako každou jinou platební kartu bez nutnosti založení běžného účtu. Přesně s takovým produktem přišla společnost MasterCard ve spolupráci se společností Czech News Center Mopet CZ. Jedná se o předplacenou platební kartu BLESK peněženka.

„Rodič může BLESK peněženku nabít na určitou částku každý měsíc, a to jak v hotovosti, tak elektronicky. Dítě ji pak používá jako běžnou platební kartu, učí se, jak s kartou správně zacházet, a vnímá finanční limit, který měsíčně má. Kartu totiž nelze přečerpat,“ vysvětluje výhody platební karty Matouš Michněvič.

Chytrá mobilní "peněženka"

Alternativou pro platební kartu je chytrá mobilní aplikace s dobíjející platební kartou. Stejně jako na platební kartu na ni rodiče dítěte pouze převedou peníze. Platební karta je bezpečná a mobilní aplikace je vytvořená tak, aby si s ní hravě poradilo i desetileté dítě. Dítě a především rodiče získají přehled o tom, jak jejich potomek s penězi nakládá, čímž ho přirozeně zapojí do hospodaření s financemi.

Tuto možnost představuje aplikace biip, kterou opět vymysleli výše uvedené společnosti ještě ve spolupráci s Českou spořitelnou. V jejich podání mobilní aplikace umožňuje i šetřit. „Nespoří si tedy již fyzicky mince do prasátka, ale moderně na internetu. Biip je hravá forma učení finanční gramotnosti, kterou dnešní děti tolik potřebují,“ říká Radek Havlík, ředitel společnosti Czech News Center Mopet CZ.

S kreditními kartami se vám nikdy nestane, že zůstanete bez peněz. Vyberte si kreditní kartu přesně na míru na Úspory.cz!

Štítky: běžný účet zdarma | internetové bankovnictví | mobilní aplikace | platební karty | platební karty srovnání | srovnání kreditních karet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »