Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Používejte kreditní kartu efektivněji

Aktuality

Používejte kreditní kartu efektivněji

23. 12. 2013 Kreditní karty Kreditní karty nejsou pouze nástrojem bank, jak z lidí tahat peníze na vysokých úrocích a poplatcích. Při správném používání se mohou snadno stát nejen rychlým zdrojem peněz, ale také skutečně efektivním nástrojem při kontrole a správě Vašich financí.

Co je kreditní karta?

Na začátku si nejprve ujasněme, k čemu je kreditní karta určená. Stále existuje velký počet lidí, který si plete debetní a kreditní karty. Debetní karta je vydávaná k bankovnímu účtu a klient jejím prostřednictvím disponuje s vlastními finančními prostředky. Naproti tomu kreditní karta je v podstatě úvěr, který lze čerpat opakovaně podle toho, jak klient čerpané částky splácí. Kreditní karta je určena primárně k bezhotovostním nákupům a platbám.

Co všem kreditní karta nabízí

Prostřednictvím kreditních kart Vám banka opakovaně půjčí peníze v limitu (úvěrový rámec), který si na počátku stanovíte, a za podmínek, které si vzájemně odsouhlasíte. V současné době kreditní karty standardně nabízí některé výhody. Jednou z nich je například vrácení určitého procenta z každého učiněného nákupu či platby. Výše procenta závisí na poskytovateli kreditní karty.

Výhodným bonusem je bezúročné období, které se pohybuje v délce 55 dnů. Pokud v této lhůtě uhradíte čerpané prostředky zpět na kartu, nezaplatíte žádné úroky. Díky této lhůtě můžete penězi banky libovolně nakládat, aniž byste zaplatili korun navíc. Je však třeba si uhlídat bezúročné období.

S kreditní kartou opatrně

Má-li být kreditní karta efektivně využívána, je třeba být při jejím užívání precizní. Nejlepší je kartu využívat pouze k bezhotovostním platbám a spíše jako rychlý zdroj peněz než k velkým nákupům. Pokud čerpané prostředky uhradíte v bezúročném období, nezaplatíte nic. V opačném případě je však úroková sazba poměrně vysoká a pohybuje se kolem 20 až 30 procent.

Používání kreditní karty rozhodně neponechejte náhodě. Ještě před jejím pořízením zvažte, na co konkrétně ji budete využívat, jak vysoký úrok a jaké poplatky budete platit pravidelně. Vše porovnejte s délkou bezúročného období a dalším výhodami či bonusy, které Vám banka nabízí. Některé banky nabízí například kreditní karty s vedením i správou zdarma nebo různé slevy při nákupech.

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »