Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Projekt Opencard skončí. Nahradí jej platební karty?

Aktuality

Projekt Opencard skončí. Nahradí jej platební karty?

13. 7. 2014 Kreditní karty Město Praha pravděpodobně ukončí spolupráci se společností eMoneyServices (EMS), která je správcem projektu Opencard. Důvodem jsou příliš vysoké finanční nároky EMS na odkoupení licence. Praha tak nyní řeší náhradní systém. Jedním z návrhů je využívání běžných platebních karet k placení jízdného.

Systém, kdy je jízdné v MHD hrazeno prostřednictvím běžných platebních karet, funguje již v Londýně. New York a Boston zavedli mobilní aplikace. Jaké řešení vymyslí Praha? Vrátí se k osvědčeným papírovým kupónům nebo sáhne po moderních systémech jako Londýn či New York?

Opencard je vlastně offlinová karta, na níž je nahraná dopravní aplikace. V ní jsou uložené elektronické jízdenky či elektronické peníze. Takovou kartu lze využít pouze k jednomu účelu. Na podobném principu fungují všechny systémy jízdného v České republice (In karta Českých drah, moravskoslezská ODIS či Opuscard v Liberci).

Inteligentní způsob placení jízdného

V tomto případě nenese informaci karta, která je pouze identifikátorem. Tímto způsobem je možné využít i klasické bankovní platební karty. Tento systém zavádí jako první Londýn, kde je možné si prostřednictvím platební karty zakoupit jednotné jízdné. Zúčtování proběhne vždy na konci dne a je výhodný pro uživatele. Pokud totiž je částka vyšší než jednodenní jízdné, z účtu je stržená pouze částka za jednodenní jízdenku.

Tento systém nadchl v České republice banky i karetní společnosti. Podle nich by systém byl velmi jednoduchý a nevyžadoval by další “speciální” karty. "Nemusely by se vydávat karty pro většinu lidí a ušetřilo by se na tom. Platební karty navíc fungují i přes mobily," vyjádřil se k systému Pavel Juřík z Global Payments Europe.

Placení jízdného prostřednictvím mobilní aplikace

Jiné řešení zavedli v Bostonu a v New Yorku. Jedná o speciální mobilní aplikace, které slouží k nákupu a uložení jízdného. Jízdenka by měla podobu obrázku či QR kódu. U nás na podobném principu funguji SMS jízdenky.

Speciální aplikace však vyžaduje, aby všichni uživatele MHD vlastnili chytrý mobilní telefon. "Takový systém by vyžadoval, aby měl cestující smartphone. Pokud tyto přístroje nebudou plně rozšířené, tak se asi těžko bude něco podobného nařizovat," řekla k mobilním aplikacím Pavlína Velikovská z České asociace organizátorů veřejné dopravy.

Náš tip: Nabídku nejvýhodnějších kreditních karet najdete na Úspory.cz. Vyberte si kartu přesně dle svých představ!

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »