Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Ukradený PIN k platební kartě stojí 10 dolarů

Aktuality

Ukradený PIN k platební kartě stojí 10 dolarů

14. 4. 2014 Kreditní karty Únik dat bohužel není ojedinělý a v zahraničí jsou známé rozsáhlé případy. Například v lednu tohoto roku došlo k odcizení údajů 20 miliónů klientů bank v Jižní Koreji. Ukradené údaje budou s největší pravděpodobností prodány na černém trhu.

V případě platebních karet je postup následující. Ukradené údaje se využijí k online nákupu dárkových poukazů, které se použijí pro nákup zboží. Takto pořízené zboží je poté prodáno pod cenou. Stopy jsou však zcela zametené a nedohledatelné. Ceny takto získaných údajů jsou přitom velmi různé. Údaje o platební kartě stojí v průměru jeden dolar, PIN u debetní karty deset dolarů a nejcennější jsou zdravotní karty v průměru za padesát dolarů.

Hodnotnější jsou údaje o klientech, jako je jejich e-mail

Za hodnotné jsou považovány zejména údaje o klientech, jako je například e-mailová adresa. Tyto databáze jsou prodávány marketingovým agenturám. To platí také pro zdravotní karty, které kupují farmaceutické firmy, které pak mohou “potencionální klienty” oslovit s konkrétní nabídkou.

„Pokud jsou záznamy, databáze či jiné informace zkopírovány někým zevnitř, je téměř nemožné bez potřebného softwaru zjistit, že k úniku došlo. V případě interních citlivých dokumentů je pak daná firma znevýhodněna. Konkurence zná její klienty, nabídky apod. Finanční ztráty jsou obrovské,“ vysvětluje Jakub Mahdal, ředitel společnosti Safetica Technologies.

„Problematické to bývá především v oblasti ochrany osobních dat klientů. I přes veškeré nasazení antivirových programů a firewallů může dojít k jejich úniku selháním lidského faktoru, ať už se jedná o úmysl nebo ne. V tomto ohledu je zákon nesmlouvavý a další zpřísnění chytá Evropská unie. Současně je potřeba si uvědomit, že unik informací zásadně ovlivní i důvěryhodnost společnosti, což je například u bank, pojišťoven nebo nemocnic zásadní faktor. K ochraně citlivých dat je potřeba přistupovat komplexně. Nelze se soustředit pouze na hrozby zvenčí, ale jak ukazují nedávné úniky, tak i možnosti krádeže dat zevnitř organizace. Vedle nasazení vhodných nástrojů DLP je nutné nastavit pravidla a dbát na jejich plnění,“ dále dodává Jakub Mahdal.

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »