Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Umí Češi využívat výhod kreditních karet?

Aktuality

Umí Češi využívat výhod kreditních karet?

19. 10. 2013 Kreditní karty Ačkoliv kreditní karty používáme již léta, stále existují lidé, kteří neví, jak kreditní karty fungují. Ať už se jedná o rozdíl mezi debetní a kreditní kartou nebo tím, že nedokáží kreditní karty a jejich výhody správně používat.

Alespoň jednu platební kartu, ať už debetní nebo kreditní, má ve své peněžence každý druhý Čech. Debetní kartu, která je vázaná na běžný účet, vlastní 56 procent Čechů. Téměř 25 procent, tedy čtvrtina Čechů, vlastní také kreditní kartu. Pouze třetina z jejích uživatelů však opravdu ví, jak kreditní kartu správně využívat.

Společnost Partners provedla průzkum, jehož účelem bylo prověřit znalost Čechů při používání kreditní karty. „Kreditní karta může být dobrý sluha, ale špatný pán. Aby nám opravdu dobře sloužila a abychom mohli naplno využívat její benefity, je potřeba dobře znát, jak funguje její bezúročné období,“ vysvětluje Dagmar Prajzlerová, manažerka Partners bankovních služeb.

Češi neznají princip bezúročného období

Téměř polovina dotázaných se domnívá, že se bezúročné období vztahuje na každou platbu zvlášť. Ve skutečnosti je princip fungování bezúročné období zcela jiný. Vždy je stanovené pevné datum, od kterého se každým měsíc bezúročné období počítá. Správně na tuto otázku odpovědělo 36 procent dotázaných a 20 procent nedokázalo odpovědět vůbec. „To je samozřejmě mylná odpověď. Princip fungování kreditní karty není takto jednoduchý, to by na tom jejich poskytovatelé moc nevydělali. Bezúročné období funguje tak, že je pevně stanovené určité datum, třeba prvního každého měsíce, a od něj se počítá například 45 dní pro každou platbu zvlášť. Doba na zaplacení půjčených peněz se zkracuje podle toho, kdy platba proběhla. Po dobu zmíněných 45 dní platí bezúročné období,“ vysvětluje Dagmar Prajzlerová.

Nejméně výhodný je výběr z bankomatu

Nejvýhodnější je používat kreditní kartu k platbám v obchodech či online na internetu. Nejméně výhodný je výběr z bankomatu, který je u kreditní karty poměrně drahý. Proto je vhodně z kreditní karty vybírat opravdu jen v nutných případech. Z dotázaných si tento fakt uvědomuje 43 %. Naopak 20 procent z nich se domnívalo, že výběr zpoplatnění vůbec není.

Češi neumí využívat výhod kreditních karet

Z průzkumu tak vyplynulo, že Češi neumí patřičně využívat výhod, které kreditní karty nabízí. Chybí zde letité zkušenosti zemí, kde kreditní karty patří ke každodennímu životu. Ať už se jedná o bezúročné období, či další výhody, které poskytovatelé nabízí k různým kreditním kartám.

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »