Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Kreditní karty >> Využívejte platební karty v zahraničí správně

Aktuality

Využívejte platební karty v zahraničí správně

28. 3. 2014 Kreditní karty Platba kartou je v Česku velmi oblíbená pro svou jednoduchost a hlavně rychlost. Jak to ale funguje v zahraničí? Je všude dostatek bankomatů a kde je možné kartami platit? Je třeba počítat s tím, že zejména v exotičtějších zemích nebude platba kartou úplně bezproblémová.

Například asijské země se od nás velmi liší. Mentalita obchodníků je odlišná a jiné způsoby tak platí pro hotovostní i bezhotovostní platby. V každém případě je vhodná mít neustálý přehled o svých financích v peněžence i na účtu. Při každé platbě či po výběru z bankomatu je vhodné si peníze okamžitě přepočítat. S pozdější reklamací již neuspějete.

V Turecku jsou běžné podvody s platebními kartami

Turecko je evropským zemím asi nejpodobnější. Je zde možné platit kartami i vybírat z bankomatů. Bohužel jsou zde časté podvody s platebními kartami, a proto při jakémkoliv podezření je vhodné bankomat změnit. Nejčastěji se jedná o případy, kdy bankomat nerozezná účet, banku či platební kartu. Pozor! V neděli turecké bankomaty peníze nevydají vůbec.

Austrálie je rájem bezhotovostních plateb

Jakákoliv je Austrálie od nás daleko, jedná se o vyspělou zemi, kde je platba kartou běžnou situací stejně jako u nás. Australané provedou 70 procent svých plateb bezhotovostním způsobem. Ve větších městech disponují hustou sítí bankomatů i platebních terminálů. Platit zde můžete v podstatě kdekoliv. To platí zejména pro karty MasterCard, Visa a American Express. Pozor! Problémy mohou být s platbami pod 5 AUD a mimo větší města je vhodné sebou mít hotovost.

Do Indie raději s hotovostí

Indie již tak příznivé podmínky nemám. Platební kartu zde má každý třetí občan a 90 procent plateb je provedeno v hotovosti. Ve velkých městech však není problém najít bankomat či zaplatit kartou ve velkých hotelích, restauracích i nákupních centrech. Pozor! Při platbě kartou počítejte s navýšením ceny o dvě a tři procenta. Maximálně je možné si vybrat 4000 a 5000 korun. Více totiž většina bankomatů ani nemá.

Výběr z bankomatů v Thajsku problém není, platba kartou ano

Thajsko má velmi hustou síť bankomatů i oproti evropským zemím. Méně časté jsou zde platební terminály. Výběry z bankomatů jsou samozřejmě za poplatek, a proto je lepší vybrat si větší částky. Nejvíce si můžete vybrat cca 12 500 korun. Chcete-li platit kartou, pak vyrazte raději do větších měst, kde platební karty akceptují drahé hotely, restaurace a vybrané obchody. Pozor! Při platbě kartou počítejte s navýšením ceny o dvě a tři procenta.

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24. 10. 2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22. 9. 2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15. 7. 2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24. 6. 2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

2. 3. 2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25. 1. 2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14. 12. 2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25. 11. 2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita

1 2 3 »