Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Mobilní tarify >> Méně peněz za volání a sms, více za datové služby

Aktuality

Méně peněz za volání a sms, více za datové služby

16. 9. 2015 Mobilní tarify Před dvěma léty se v rámci mobilního trhu odehrála menší cenová revoluce. Konkurence a tlak veřejnosti přiměl mobilní operátory snížit ceny za volání a sms zprávy. Ti se vytasili z nabídkami na nové a neomezené tarify, které volání učinily levnějšími o stovky korun. Peníze ze zákazníků získávají jinak.

Tři hlavní mobilní operátoři O2, T-mobile a Vodafone již po dva roky nabízí tzv. neomezené tarify. V rámci těchto specifických tarifů mohou zákazníci volat a posílat sms zprávy do všech sítí zdarma, respektive za daný měsíční paušál. Lidé, kteří dříve platili za telefonní účet tisíce korun, dnes zaplatí pár stovek. To však neznamená, že si operátoři nenašli jiný způsob, jak ze svých zákazníků dostat další koruny z kapes.

Mobilní operátoři vydělávají na datových službách

Internet již dávno není pouze doménou počítačů a notebooků. Téměř každý dospělý občan vlastní chytrý telefon, který je bez datových služeb de facto k ničemu. Mobilní operátoři nabízí datové služby k běžným tarifům avšak v omezeném množství. To znamená, že neomezený tarif zas tak neomezený není. Zákazníci sice mohou volat a psát sms zprávy, kdy se jim zachce, ale surfovat neomezeně zatím nelze. Jakmile jim předplacená data dojdou, musí si přikoupit nová data. Nebo si předplatit vyšší objem dat za více peněz.

Ve chvíli, kdy jsou data vyčerpána, mobilní operátor další přenos jednoduše vypne. Pokud je zákazník chce, zaplatí. „Před pár týdny jsme u datových balíčků a tarifů obsahujících data upravili chování internetu po vyčerpání datového limitu. Zákazníci jsou přesměrováni na tzv. aktivační stránku, kde si mohou vybrat, zda si po vyčerpání limitu dokoupí jednorázová data, provedou změnu na vyšší balíček nebo budou pokračovat v datování ve snížené rychlosti zdarma,“ říká  Martina Kemrová, mluvčí T-Mobilu.

Další a další peníze za data se však netýkají pouze stálých zákazníků. I ti, kteří se připojují příležitostně, si za připojení musí zaplatit. „Po vyčerpání dat nemají aktivní volbu ‚pokračovat ve snížené rychlosti‘, a mohou si tedy po vyčerpání svého základního objemu buď navýšit datový balíček na vyšší, nebo si dokoupit data jednorázově. Jednorázové navýšení dat = 50 MB za 25 korun, 200 MB za 100 korun, 1 000 MB za 200 korun. Tato změna se týká služeb Internet v mobilu na den, Internet v mobilu na týden (twist), S námi v sítích a S námi v síti,“ doplňuje Martina Kemrová.

T-mobile tyto změny provedl údajně kvůli zákazníkům. Podle něj se zpomalená data již nemohou stát příčinou nespokojenosti zákazníka se službami T-mobile. Zákazníci, kterým se změny nelíbí, mohou operátora opustit. Nebude to však zadarmo.

Nejinak tomu je o operátora O2. „Každý zákazník O2 je o blížícím se vyčerpání základního objemu dat v tarifu jako doposud informován pomocí SMS, nově si může vybrat mezi jejich automatickou a jednorázovou obnovou. Každý zákazník si tak může zvolit, zda využije automatickou obnovu bez omezení rychlosti připojení za výhodnou cenu, či zda si nastavení jednoduše změní pomocí dvou kliků přímo z mobilu,“ uvedla Lucie Jungmannová z tiskového oddělení O2.

Agresivní praktiky jsou trestány pokutou

Nejmladší český mobilní operátor zákazníkům nabídl rovnou automatickou aktivaci služby “Data nad rámec balíčku”. Tento krok však Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyhodnotil jako agresivní obchodní praktiku a Vodafonu udělil finanční pokutu ve výši 1 000 000 korun. I přes tuto pokutu Vodafone tvrdí, že tuto službu zákazníci využívají rádi. Zástupci Vodafone se proti rozhodnutí ČTÚ odvolali a tvrdí, že chybu neudělali.

“Naši zákazníci potvrzují, že změna účtování dat byl krok správným směrem. Ze statistik vyplývá, že více než 3/4 zákazníků, kteří překračují svůj datový limit, využívá automatické dokoupení dat a jsou s touto formou účtování dlouhodobě spokojeni. Těm zákazníkům, kteří s novým účtováním dat nesouhlasili, jsme dle zákona umožnili bez sankce odstoupit od smlouvy. V prvním měsíci, kdy nový způsob účtování dat reklamovali, jsme jim automatické dokoupení dat neúčtovali a pomohli nastavit způsob čerpání dat podle jejich přání,“ uvedla Markéta Kuklová, mluvčí Vodafonu.

S naší nabídkou získáte tarif až o 70 procent levnější oproti běžným nabídkám, které dostanete v kamenném obchodě! Sjednejte si nejlepší tarif na Úspory.cz.

Štítky: datové služby | levné tarify | levné volání | neomezené tarify | O2 | T-mobile | Vodafone |

Hodnocení článku:

Podobné články

Boj o zákazníky začal: Jako první neomezená data nabídl Vodafone

23. 10. 2017

Mobilní operátoři zahájili novou konkurenční bitvu, tentokrát na poli mobilních dat. Jako první se předvedl Vodafone. Ten nabídl hned několik variant nových datových balíčků, na což T-Mobile reagoval informací o brzkém spuštění neomezeného streamování a O2 zrychlil internet.

Celá aktualita

Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí

6. 4. 2016

Čeští mobilní operátoři tak nečiní dobrovolně, ale na základě nařízení Evropské komise. 30. dubna představí O2, T-mobile a Vodafone nové roamingové tarify, které slibují levnější mobilní a datové služby. Ostatní služby však stále vychází dráže než v ostatních zemích EU.

Celá aktualita

Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

15. 2. 2016

Telekomunikační zákon projde dalšími úpravami. Senátu se nelíbí, že operátoři mění zákaznické smlouvy dle vlastního uvážení. Nová podoba zákona by měla navrátit práva opět zákazníkům. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Celá aktualita

Mobilní operátoři nadělují dárky

16. 12. 2015

Vánočního “klidu a míru” využívají obchodníci k nadělování dárků věrným i novým klientům. Někteří chtějí svým klientům vyjádřit své díky, jiní chtějí utržit ještě nějaké ty korunky navíc. Vánočně naladěné klienty lákají na zajímavé akce, slevy a dokonce i kapra také největší čeští mobilní operátoři.

Celá aktualita

Neomezené tarify využije pouze 18 procent zákazníků

27. 10. 2015

Před pár lety mobilní operátoři nabídli svým zákazníkům neomezené tarify, které tou dobou v zahraničí patřili již ke standardním tarifům. Mnozí Češi tuto novinku uvítali s nadšením a houfně měnili stávající tarify. Ve skutečnosti se však podobné tarify vyplatí pouze malému okruhu zákazníků.

Celá aktualita

Operátoři brání šíření levného internetu

12. 2. 2015

Hlavními konkurenty klasických operátorů O2, T-mobile a Vodafone jsou virtuální operátoři, kteří využívají jejich sítě na základě smluvní dohody. Virtuální operátoři však nemohou nabízet levný internet, protože jim v tom brání vysoké ceny.

Celá aktualita

Kupte svému pejskovi mobil a popovídejte si

21. 1. 2015

Moderní technologie a její vynálezy neznají hranice a tak se domácí mazlíčci brzy dočkají prvních mobilních telefonů. Společnost Motorola na technologickém veletrhu CES představila speciální obojek s kamerou a reproduktory, který dokáže přenést lidský hlas.

Celá aktualita

1 2 3 »

;