Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Mobilní tarify >> Nepleťte si roaming s odchozím voláním z ČR do zahraničí
Aktuality

Nepleťte si roaming s odchozím voláním z ČR do zahraničí

5. 7. 2018 Mobilní tarify Zrušení drahého roamingu v rámci zemí Evropské unie bylo vskutku potěšující zprávou. V členských zemích od loňského léta můžeme využívat data a volat za ceny jako v České republice. Pozor si však dejte na odchozí hovory z ČR na zahraniční čísla, která evropské regulaci nepodléhají.

V polovině června 2017 došlo k takové menší revoluci v podobě částečného zrušení roamingu, konkrétně v Evropské unii. Od tohoto momentu všichni občané členských zemích datují, volají a píši SMS za stejné peníze. To znamená, že datové a mobilní služby můžete v zemích EU využívat za stejných podmínek jako v ČR.

 

Roaming vs. odchozí mezinárodní hovor - jaký je rozdíl?

Odlišná situace nastává tehdy, pokud voláte z České republiky na mobilní číslo do jiné členské země EU. V takovém případě se totiž nejedná o roaming, ale o odchozí mezinárodní hovor, na který se evropská regulace nevztahuje. To znamená, že operátor si v tomto případě může (a také to udělá) naúčtovat nemalý poplatek za každou provolanou minutu.

Dalo by se říci, že šlo nepochopení dané situace a fungování roamingu jako takového. Roaming se týká pouze používání telefonu v zahraničí, nikoliv na území ČR. Hovory z ČR do zahraničí, byť se jedná o členskou zem Evropské unie, nemají s roamingem nic společného. Podmínky a ceny, za jakých voláte z ČR do zahraničí, najdete v ceníku vašeho operátora. To byl fakt, který hodně Čechů nepochopilo, a poté si stěžovali, že jim operátoři neoprávněně naúčtovali poplatky za použití roamingu.

Neplaťte za telefon víc než je třeba. Porovnejte ceníky mobilních operátorů online s naší službou Tariformat.

Více informací

„Při šetření se ale ukázalo, že zákazníci zaměňují roaming za odchozí mezinárodní hovory. Ve vyúčtování jsou následně překvapeni, že mezinárodní volání z ČR na zahraniční čísla, které nepodléhá evropské regulaci, je zpoplatněno odlišně než volání ze služební cesty nebo dovolené do ČR,“ vysvětluje Martin Drtina, mluvčí Českého telekomunikační úřadu (ČTÚ).

 

V zahraničí Češi nejvíce používají data

Ještě před loňským létem bylo obvyklé vypnout mobilní data moment před přejezdem hranic. Dnes už to není nutné, pokud cestujete do zemí EU. Datovat můžete stejně jako doma. Češi toho začali okamžitě využívat a zatímco psaní SMS a volání vzrostli zájem minimálně, v případě dat se provoz zvýšil až desetinásobně. Letošní letní dovolené se blíží a počítá se, že během léta půjdou čísla ještě nahoru.

„Naši zákazníci v porovnání s loňskem volali o prázdninách v zemích EU skoro třikrát více a datovali téměř desetkrát více. Oproti tomu občané Evropské unie v síti T-Mobile průměrně vykázali u odchozích hovorů nárůst jen 75 procent a spotřeba dat u nich stoupla přibližně pětkrát,“ uvedl Pavel Henke, ředitel velkoobchodních vztahů u T-mobile.

Celkové se tři největší operátoři v ČR shodli, že nárůst objemu využitých dat a volání vzrostl v oblíbených dovolenkových destinací jako Chorvatsko, Rakousko, Německo, Bulharsko, Polsko a Itálie. Na závěr důrazně připomínáme, že roaming byl zrušen pouze v zemích, které jsou součástí Evropské unie. Na co lidé často zapomínají, že mezi členy nepatří například Švýcarsko či Island.

Štítky: levné volání | mobilní tarify | roamingové služby |

Hodnocení článku:

Podobné články

Mobilní služby v ČR patří k nejdražším. Plánují operátoři změny?

25. 5. 2018

Evropská komise porovnala ceny mobilních a datových služeb napříč členskými státy EU. Česká republika v něm bohužel příliš nezazářila. Ceny mobilních služeb u nás stále patří k nejdražším a zatím se nezdá, že by čeští operátoři plánovali výrazné zlevnění. Ty celý průzkum hodnotí jako výkřik do tmy.

Celá aktualita

Boj o zákazníky začal: Jako první neomezená data nabídl Vodafone

23. 10. 2017

Mobilní operátoři zahájili novou konkurenční bitvu, tentokrát na poli mobilních dat. Jako první se předvedl Vodafone. Ten nabídl hned několik variant nových datových balíčků, na což T-Mobile reagoval informací o brzkém spuštění neomezeného streamování a O2 zrychlil internet.

Celá aktualita

Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí

6. 4. 2016

Čeští mobilní operátoři tak nečiní dobrovolně, ale na základě nařízení Evropské komise. 30. dubna představí O2, T-mobile a Vodafone nové roamingové tarify, které slibují levnější mobilní a datové služby. Ostatní služby však stále vychází dráže než v ostatních zemích EU.

Celá aktualita

Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

15. 2. 2016

Telekomunikační zákon projde dalšími úpravami. Senátu se nelíbí, že operátoři mění zákaznické smlouvy dle vlastního uvážení. Nová podoba zákona by měla navrátit práva opět zákazníkům. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Celá aktualita

Mobilní operátoři nadělují dárky

16. 12. 2015

Vánočního “klidu a míru” využívají obchodníci k nadělování dárků věrným i novým klientům. Někteří chtějí svým klientům vyjádřit své díky, jiní chtějí utržit ještě nějaké ty korunky navíc. Vánočně naladěné klienty lákají na zajímavé akce, slevy a dokonce i kapra také největší čeští mobilní operátoři.

Celá aktualita

Neomezené tarify využije pouze 18 procent zákazníků

27. 10. 2015

Před pár lety mobilní operátoři nabídli svým zákazníkům neomezené tarify, které tou dobou v zahraničí patřili již ke standardním tarifům. Mnozí Češi tuto novinku uvítali s nadšením a houfně měnili stávající tarify. Ve skutečnosti se však podobné tarify vyplatí pouze malému okruhu zákazníků.

Celá aktualita

Méně peněz za volání a sms, více za datové služby

16. 9. 2015

Před dvěma léty se v rámci mobilního trhu odehrála menší cenová revoluce. Konkurence a tlak veřejnosti přiměl mobilní operátory snížit ceny za volání a sms zprávy. Ti se vytasili z nabídkami na nové a neomezené tarify, které volání učinily levnějšími o stovky korun. Peníze ze zákazníků získávají jinak.

Celá aktualita

Operátoři brání šíření levného internetu

12. 2. 2015

Hlavními konkurenty klasických operátorů O2, T-mobile a Vodafone jsou virtuální operátoři, kteří využívají jejich sítě na základě smluvní dohody. Virtuální operátoři však nemohou nabízet levný internet, protože jim v tom brání vysoké ceny.

Celá aktualita

1 2 3 »