Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Mobilní tarify >> Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

Aktuality

Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

15. 2. 2016 Mobilní tarify Telekomunikační zákon projde dalšími úpravami. Senátu se nelíbí, že operátoři mění zákaznické smlouvy dle vlastního uvážení. Nová podoba zákona by měla navrátit práva opět zákazníkům. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Poslední změny proběhly na podzim v roce 2014 a výsledkem bylo provedení řady kontroverzních změn ze strany telekomunikačních operátorů. Autorkou současné novely je senátorka Alena Dernerová, která se poprvé o změnu pokoušela již v listopadu loňského roku. Nově jí podporu vyjádřil také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který její předchozí snahu o změnu zamítl a označil ji za “přílepek”.

Obratem ministerstva byla zaskočena a mile překvapena i samotná senátorka Dernerova. „Návrh se zaměřuje na dva body, které jsem sledovala už v pozměňovacím návrhu – jednostranné změny smluv a převedení telefonního čísla,“ vyjádřila se k novele.

Návrh novely je připraven a nyní jej bude čekat nezbytné legislativní kolečko. Alena Dernerová doufá, že celý proces potrvá jen pár měsíců. “Snad to nebude trvat věky, ale bude to v řádu měsíců. Když budu mít podporu ministerstva, kterou mi pan ministr potvrdil, tak by to mělo jít hladce,“ uvedla.

Senátu se nelíbí automatické dokupování datových balíčků a neustálé změny produktů

Změny z roku 2014 protlačil člen sněmovního hospodářského výboru Stanislav Pfléger na základě lobby operátorů. Operátoři mají od této doby právo měnit parametry jednotlivých produktů, staré tarify nečekaně převádí na nové a často méně výhodné. Rovněž se objevila praxe nevyžádaného a automaticky zpoplatněného dokupování datových balíčků. Zákazník může bezplatně odstoupit od smlouvy pouze tehdy, pokud prokáže, že změna je jednoznačně poškozuje. V opačném případě by za odstup zaplatil nemalé sankce.

Stávající nevýhodná pozice zákazníků by se měla změnit a vrátit do podoby tzv. Husákovy novely. Zákazník, který by se změnami nesouhlasil, by mohl bez sankcí odstoupit, pokud by jeho stávající operátor neprokázal zlepšení jeho postavení.

Novela zákona se rovněž zaměřila na přenositelnost telefonního čísla mezi jednotlivými operátory. Zákazník, který chce změnit operátora a ponechat si přitom telefonního číslo, tak může učinit už nyní. V praxi však přenos trvá až 42 dní, což je oproti evropským poměrům příliš dlouhá doba. Podle novely by přenos měl trvat nejdéle 4 dny. „Závažným problémem je například i převoditelnost a vypršení kreditu, ale to je běh na dlouhou trať. Budu ráda, když se zatím podaří alespoň tyhle dvě věci,“ dodala Alena Dernerová na závěr.

Vodafone musel zaplatit milionovou pokutu

Typickým příkladem zneužívání pravomocí ze strany operátorů je případ Vodafonu, který od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) obdržel pokutu ve výši 1 milionu korun. Důvodem bylo automatické aktivování datových balíčků za poplatek, aniž by zákazníky žádal o souhlas. Zákazníkům se tímto způsobem zvýšily účty, aniž by se k tomu mohli vyjádřit. Podle telekomunikačního úřadu šlo o agresivní obchodní praktiku.

Vodafone sice pokutu uhradil, ale stejnou “službu” nabízí dál byť pod jiným názvem. Vodafone jednoduše změnil tarify a FUP nahradil označením “základní datový objem”. Po jeho vyčerpání mohou zákazníci čerpat data i nadále, přičemž jim tato služba bude účtována po jednotkách podobně jako hlasových služeb. „Kombinace měsíčního paušálu, který již zahrnuje určitý objem služeb, a zpoplatnění služeb odebraných nad rámec tohoto paušálu jednotkovou cenou, pro zákazníky není nové. Jedná se o vyúčtování ceny poskytnutých služeb podle tarifu,“ potvrdila změnu obchodní politiky Markéta Kuklová, mluvčí Vodafonu.

Zavedení nových podmínek je podrobeno novému zkoumání ze strany ČTÚ. „Za klíčové považujeme, zda Vodafone při zavedení nových podmínek splní všechny náležitosti vyžadované zákonem o elektronických komunikacích a občanským zákoníkem a zda v období, ve kterém podle zákona mají účastníci právo se změnou nesouhlasit, opět nedojde k selhání lidského, technického či jiného faktoru,“ řekl Martin Drtina, mluvčí ČTÚ.

Chcete vědět o chystané novele telekomunikačního zákona více? Sledujte Úspory.cz a veškeré informace budete mít zavčasu.

Štítky: Český telekomunikační úřad | mobilní tarify | mobilní tarify srovnání | novela telekomunikačního zákona | O2 | T-mobile | Vodafone |

Hodnocení článku:

Podobné články

Boj o zákazníky začal: Jako první neomezená data nabídl Vodafone

23. 10. 2017

Mobilní operátoři zahájili novou konkurenční bitvu, tentokrát na poli mobilních dat. Jako první se předvedl Vodafone. Ten nabídl hned několik variant nových datových balíčků, na což T-Mobile reagoval informací o brzkém spuštění neomezeného streamování a O2 zrychlil internet.

Celá aktualita

Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí

6. 4. 2016

Čeští mobilní operátoři tak nečiní dobrovolně, ale na základě nařízení Evropské komise. 30. dubna představí O2, T-mobile a Vodafone nové roamingové tarify, které slibují levnější mobilní a datové služby. Ostatní služby však stále vychází dráže než v ostatních zemích EU.

Celá aktualita

Mobilní operátoři nadělují dárky

16. 12. 2015

Vánočního “klidu a míru” využívají obchodníci k nadělování dárků věrným i novým klientům. Někteří chtějí svým klientům vyjádřit své díky, jiní chtějí utržit ještě nějaké ty korunky navíc. Vánočně naladěné klienty lákají na zajímavé akce, slevy a dokonce i kapra také největší čeští mobilní operátoři.

Celá aktualita

Neomezené tarify využije pouze 18 procent zákazníků

27. 10. 2015

Před pár lety mobilní operátoři nabídli svým zákazníkům neomezené tarify, které tou dobou v zahraničí patřili již ke standardním tarifům. Mnozí Češi tuto novinku uvítali s nadšením a houfně měnili stávající tarify. Ve skutečnosti se však podobné tarify vyplatí pouze malému okruhu zákazníků.

Celá aktualita

Méně peněz za volání a sms, více za datové služby

16. 9. 2015

Před dvěma léty se v rámci mobilního trhu odehrála menší cenová revoluce. Konkurence a tlak veřejnosti přiměl mobilní operátory snížit ceny za volání a sms zprávy. Ti se vytasili z nabídkami na nové a neomezené tarify, které volání učinily levnějšími o stovky korun. Peníze ze zákazníků získávají jinak.

Celá aktualita

Operátoři brání šíření levného internetu

12. 2. 2015

Hlavními konkurenty klasických operátorů O2, T-mobile a Vodafone jsou virtuální operátoři, kteří využívají jejich sítě na základě smluvní dohody. Virtuální operátoři však nemohou nabízet levný internet, protože jim v tom brání vysoké ceny.

Celá aktualita

Kupte svému pejskovi mobil a popovídejte si

21. 1. 2015

Moderní technologie a její vynálezy neznají hranice a tak se domácí mazlíčci brzy dočkají prvních mobilních telefonů. Společnost Motorola na technologickém veletrhu CES představila speciální obojek s kamerou a reproduktory, který dokáže přenést lidský hlas.

Celá aktualita

1 2 3 »