Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Obecné >> Praktické tipy na úsporu vody a energie

Aktuality

Praktické tipy na úsporu vody a energie

8. 8. 2016 Obecné Ačkoli to tak nemusí na první pohled vypadat, letní období je poměrně náročné na spotřebu energií. Největšími žrouty elektrické energie jsou v období tepla hlavně lednička a klimatizace. Máme pro vás několik tipů, jak šetřit energii a vodu.

Ledničku v létě odmrazujte a nastavte ji na 7 stupňů Celsia

Neodmyslitelnou součástí léta je pro většinu lidí popíjení vychlazených nápojů. K tomu je nezbytně nutná dobře fungující chladnička s mrazničkou. Chlazení a mrazení se starší chladničkou a mrazničkou je druhým největším žroutem energie v domácnosti. U starší chladničky s mrazničkou může spotřeba elektřiny činit i více než 600 kWh za rok. Přitom nové modely v třídě energetické účinnosti A+++ jsou na tom mnohem lépe. Jejich roční spotřeba elektřiny je o dvě třetiny nižší.

Ať už máte starší či novější kus, dodržujte několik základních pravidel. Kvůli snížení spotřeby energie je dobré v létě ledničku pravidelně odmrazovat. Pokud bude mít vrstva námrazy více než 3 mm, zvýší se vám náklady na elektřinu až o 75 %. Platí to zejména v létě, kdy většina lidí do mrazničky ve zvýšeném množství ukládá nádoby s tekutinami, které postupným odpařováním tvorbu námrazy podporují.

Chladnička by měla být též umístěna co nejdále od zdrojů tepla, například trouby. Každý stupeň Celsia navíc v okolí chladničky totiž zvyšuje její spotřebu až o 4 %. Ideální vnitřní teplota je 7 stupňů a není třeba ji podchlazovat, a to ani v parném létě. Horké potraviny však před uložením do lednice nechejte vychladnout.

Místo vany si dejte sprchu, ušetříte až 170 litrů vody

Na každého Čecha připadá spotřeba 112 litrů vody denně. Pokud máte pocit, že toto množství v zimě nespotřebujete, věřte, že v parném létě si to bohatě vynahradíte. Ačkoliv do této kolonky patří praní, mytí nádobí i vaření, jednou z nejvýraznějších položek je koupel ve vaně, na kterou připadá asi 150 až 200 litrů vody. V létě si totiž mnoho lidí oblíbilo dát si vlažnou koupel, která jim v horkých dnech poskytuje příjemné zchlazení a supluje koupel v bazénu. Jak zde však ušetřit? V první řadě se dá uspořit sprchováním, kterým se spotřebuje pouze 30 až 50 litrů.

Zatímco jedna koupel ve vaně vás přijde asi na 12 korun, sprcha stojí necelé 4 koruny. Pokud chcete ušetřit ještě více, pořiďte si sprchu s dobře zvolenou hlavicí. Starší typy hlavic totiž spotřebují i 20 litrů vody za minutu. S úspornou hlavicí, kterou pořídíte do 1 000 korun, se však tato spotřeba sníží na 6 až 8 litrů, aniž byste při sprchování pocítili rozdíl. Také můžete využít takzvaný stop-ventil, který se namontuje mezi baterii a sprchovou hadici a reguluje průtok 6, 8, 10, 12 a 14 litrů za minutu. Těmito opatřeními lze ušetřit dalších 50 % teplé vody.

Klimatizaci pomůžete venkovními žaluziemi

Samostatnou kapitolu představuje v teplém počasí klimatizace. I malá klimatizační jednotka pro jednu místnost má spotřebu asi 1 000 wattů, což je až 16x více než v případě velkého stojanového ventilátoru. I při používání klimatizace lze však ušetřit. Stačí zabránit vstupu tepla do místnosti, například pomocí zastínění oken venkovními žaluziemi. Ty teplo do místnosti vůbec nevpustí. Pomoci mohou i vnitřní či meziokenní žaluzie, závěsy nebo rolety.

Proti přehřívání interiéru letním sluncem mohou pomoci také okenní odrazové fólie, které snadno nalepíte přímo na vnější stranu okna. Disponují různým stupněm odrazivosti a propustnosti světla.

Důležitá je pak i samotná práce s klimatizací. Vhodnou teplotou je hodnota 24 stupňů, ± 2 stupně, a od venkovní teploty by se teplota v domě měla lišit o maximálně 7 stupňů. Snaha o větší teplotní rozdíl samozřejmě zbytečně zvyšuje také spotřebu energie. Základním pravidlem při užívání klimatizace pak je mít zavřená okna.

Štítky: nastavení spotřebičů | rady a tipy na úspory | rozpočet domácnosti | spotřeba elektřiny | úspory energie | úspory vody |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se zbavit starých věcí a ještě na tom vydělat?

1. 11. 2016

Překáží vám doma po velkém úklidu spousta věcí, kterých byste se rádi zbavili a je vám přitom líto je vyhodit? Zkuste ne nabídnout zájemcům na internetu. Každá věc má svého potenciálního kupce, proč se tedy nepokusit prodejem starých nepotřených věcí vydělat nějakou tu korunu navíc?

Celá aktualita

Soutěž s Úspory.cz o poukázku na pohonné hmoty v hodnotě 500 Kč

18. 2. 2015

Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit. Tentokrát máme připravenou soutěž pro všechny motoristy s možností vyhrát poukázku na benzín nebo novou autolékárničku.

Celá aktualita

Soutěžte s Úspory.cz o dálniční známku na rok 2015

21. 1. 2015

SOUTĚŽ JIŽ BYLA UKONČENA. Trávíte každý den za volantem a na českých silnicích a dálnicích jste jako doma? Pak je pro Vás koupě dálniční známky téměř povinností. Platnost dálniční známky na rok 2014 končí 31. ledna a to znamená, že od 1. února již musíte mít novou dálniční známku. Proč byste však za ni měli platit, když ji můžete vyhrát?

Celá aktualita